דף הבית אודותינו מאמרים המילה שלך גלריית תמונות גלריית וידאו וויקיפיס תרומה
פעילות מורה נבוכים

זה לצד זה -הפלסטינים למדו חלוציות משכניהם המתנחלים

מאת אלחנן מילר  19.11.2013

 

 

 

מחנה האוהלים הפלסטיני שהוקם באזור E1 ממזרח לירושלים ביום שישי האחרון ופונה מיושבים על ידי כוחות הבטחון הישראלים מהווה מקרה בוחן נהדר לאירוע שדווח באופן הפוך לגמרי בכלי התקשורת הישראלים והפלסטינים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו, שכינה את את המחנה "התקהלות פלסטינית" (כנראה שהשם "מאחז" שמור להתארגנות של יהודים), ביטא את הלך הרוח בקרב חלקים מהציבור הישראלי, אך רוב כלי התקשורת הישראלים דבקו בכינוי "מאחז." בתקשורת הפלסטינית, לעומת זאת, המקום זכה חיש מהר לכינוי באב א-שמס, רמז לרומן של הסופר הפלסטיני תושב לבנון אליאס ח'ורי אודות פליטי מלחמת 1948 בלבנון.

כתב "הארץ" חיים לוינסון עמד על ההבדל החד שבין פינוי מאחז יהודי ובין פינוי המאחז הפלסטיני ב- E1. בעוד פקודות צה"ל אוסרות על פינוי מאחז יהודי במוצאי שבת בגלל שיקולי חילול שבת של החיילים המפנים, הרי שבפינוי E1 נראה שהשיקול הדתי נעלם לפתע.

"אולי בגלל הבחירות המתקרבות, נדחקו הפעם הצדה ההסברים והתירוצים הצבאיים הרגילים על המחסור בכוח אדם ("השמיכה הקצרה"), תרגילים פיקודיים סמוכים ובעיות מבצעיות אחרות. מה שבמאחז יהודי לוקח שבוע, במאחז הפלסטיני קרה תוך שעות."

בצד הפלסטיני, מטבע הדברים, הוצג מעשה ההיאחזות באור שונה לחלוטין.

הועד המרכזי של אש"ף שיבח בכרוז שפרסם ביום ראשון את המעשה "החלוצי והיוזם" של הצעירים הפלסטינים שהגיעו לגבעה ביום שישי. בעל טור אחד תאר את תפיסת הקרקע כהמשך האקטיביזם הפלסטיני שהחל בהפגנות השבועות בכפר בילעין, הפגנות שהביאו לבסוף את צה"ל לשנות את תוואי גדר ההפרדה בעקבות פסיקת בג"ץ בעניין.

"הפלסטינים למדו שיעור בעמידה איתנה לפני שש או שבע שנים בבית הספר ששמו בילעין, אבל השיעור של יום שישי היה שונה" כתב חסן אל-בטל ביומון הרשות הפלסטינית אל-איאם. "מחאה חברתית בדרכי שלום הפכה להתנגדות בדרכי שלום, והגנה פסיבית הפכה ליוזמה." 

בעיתון המתחרה, אלחיאת אלג'דידה, כתב בעל הטור עדלי צאדק כי בקרב על התודעה הבינלאומית ישראל לעולם לא תוכל לנצח אם תתעקש על פינוי המאחז הפלסטיני.

"אם [ישראל] תתקוף, היא תיצור משוואה חדשה: צבא המתגאה ביכולותיו ההתקפיות יוצא לקרב נגד כפר המאוכלס באנשים היושבים על מולדתם הלאומית. במקרה כזה, ידעו הרחוקים והקרובים ... שהמלחמות הללו מביישות את אלה היוזמים אותן," כתב צאדק.

למרות ריחוקה הגיאוגרפי, גם תנועת חמאס השולטת ברצועת עזה לא טמנה ידה בצלחת והפיקה הצהרה תקשורתית על פינוי E1. דובר התנועה פוזי ברהום טען, באופן שקרי, כי ישראל הרסה את מחנה האוהלים וקרא לתושבי הגדה המערבית להגביר את "ההתנגדות והפעולות ההתקפיות" כנגד "הכיבוש הציוני". 

"פעולה זו מוכיחה את המדיניות [הישראלית] המתמשכת של עקירה וגירוש בהם נוקט הכיבוש נגד עמנו הפלסטיני."

האירוניה שבהיפוך השיח החלוצי בין ישראל והפלסטינים סביב ההיאחזות ב-E1 מרתק. נראה כי הפלסטינים למדו משכניהם המתנחלים את כוחה של פעולה עצמאית לתפיסת קרקע. ההבנה הפלסטינית של ההיאחזות בקרקע כמימוש זכותם החוקית לצד ניסיון לחקות את דפוס הפעולה הציוני מתואר באמצעיהתקשורת של הרשות הפלסטינית כיישום חזונו של נשיא הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו-מאזן) שקרא להתנגדות לישראל באמצעים בלתי אלימים.

 

 

 

תגובה
ההחלטה אם להוסיף את התגובה שלך לאתר היא בידי מנהלי האתר.
אי-מייל שם
תגובה
אני מסכים לתנאי השימוש
מסיבות בטיחות האתר, נא למלא בשדה הבא את האותיות שמופיעות בתמונה.
CAPTCHA Image


אם התמונה לא ברורה, לחץ כאן כדי להחליפה
0 תגובות