דף הבית אודותינו מאמרים המילה שלך גלריית תמונות גלריית וידאו וויקיפיס תרומה
פעילות מורה נבוכים

זה לצד זה

מאת צוות Peace We Can   14.11.2013

 

 

 

הפעם בחרנו לדון בעניין שזכה לסיקור נרחב בתקשורת הפלסטנית, אך רק הוזכר במעט בתקשורת הישראלית.

 

המצב הרעוע של הכלכלה הפלסטינית הורע לאחר החלטתה של ישראל למנוע את העברת כספי המיסים לרשות. בעקבות ההחלטה, לרשות הפלסטינית לא הייתה אפשרות לשלם את המשכורות לעובדיה, מה שהוביל לחוסר שביעות רצון גובר כלפי ישראל בגדה המערבית, וגם כעס כלפי הרשות הפלסטינית, שנתפסה כנציגתה של ישראל.

בעקבות מהלך זה, כמה מדינות הודיעו כי הם יעבירו את כספי הסיוע שלהם לפלסטינים. בפגישה ב-19 בדצמבר 2012 עם נציגי מדינות ערב הובטח כי 100 מיליון דולר יועברו כ"רשת ביטחון" פיננסית, הבטחה שחוזקה  על ידי ביקורם של בכירים ערבים ברמאללה. על פי דיווח ב- Albawaba ,אתר חדשות ירדני, האיחוד האירופי הבטיח להעביר 7.4 מיליון € לטובת תשלום משכורות ופנסיה של עובדי הרשות הפלסטינית. עם זאת, נכון להיום, הכסף עדיין לא הועבר, למורת רוחם של הפלסטינים.

זוהי לא הפעם הראשונה שישראל מנעה את העברת כספי המסים של הרשות הפלסטינית במטרה "להעניש" אותה או לכפות עליה "התנהגות טובה" . ישראל עשתה זאת בינואר 2001, ביולי 2002 , פברואר 2006, יוני 2008 ומאי - אוגוסט 2011. עם זאת, בכל אחת מהפעמים הנ"ל, בסופו של דבר הכסף הועבר לאחר לחץ בינלאומי אינטנסיבי. ישראל הודתה באופן לא רשמי שאין לה שום זכות חוקית לשמור אצלה את כספי המיסים – הרי כספי המיסים לא שייכים לישראל ורק נגבים עבור הפלסטינים בהתאם לסכם אוסלו.

עם זאת, שלא כמו בפעמים הקודמות, ישראל מודעת למתיחות הגואה בקרב הפלסטינים ושנראה כי סבב נוסף של עימותים המוניים בגדה המערבית הוא רק עניין של זמן. לכן ההיגיון שעומד מאחורי מניעת העברת המיסים נראה מנוגד לניסיון הרגעת התסיסה האזרחית, שכן בעבר, אי העברת המשכורות הובילה להפגנות ושביתות של עובדים ממורמרים. אירועים כאלה מכוסים בעיקר על ידי התקשורת הפלסטינית כגון וואפא, סוכנות הידיעות הפלסטינית, או באתרים פאן ערבים, כגון חדשות המפרץ או Albawaba.

אז מה קורה כאן? בישראל, רובם המכריע של דיווחי התקשורת מתמקדים בבחירות 2013. למרות ניסיונותינו הרבים לא הצלחנו למצוא דיווחים של הזרם המרכזי בתקשורת הישראלית בנושא ההפגנות והשביתות שברשות הפלסטינית - האזכור היחיד היה באתר של המפלגה הקומוניסטית הישראלית. על רקע זה, נראה שרברבנותו של ליברמן הינו עוד אחד מניסיונותיו להראות לבוחריו הפוטנציאליים את גישתו הקשה כלפי הפלסטינים. מצד שני, התקשורת הישראלית ממשיכה לדווח על בסיס יומיומי על הפגנות ועימותים של הפלסטינים עם הצבא הישראלי או המתנחלים. זה כאילו שהתקשורת הישראלית לא רואה קשר בין ענייניה הפנימיים של הרשות הפלסטינית לענייניה החיצוניים (כנגד ישראל). בסופו של דבר, המשבר הפיננסי הזה, בדומה לאחרים, ייפתר על ידי התערבות בינלאומית. אך אזהרותיהם של אושיות פוליטיות ניטראליות יחסית כגון הנשיא פרס לגבי הסכנה בקיפאון הנוכחי בין שני הצדדים לא מצוטטות בהקשר הנכון של מה שקורה בגדה המערבית ממש עכשיו.

 

 

 

תגובה
ההחלטה אם להוסיף את התגובה שלך לאתר היא בידי מנהלי האתר.
אי-מייל שם
תגובה
אני מסכים לתנאי השימוש
מסיבות בטיחות האתר, נא למלא בשדה הבא את האותיות שמופיעות בתמונה.
CAPTCHA Image


אם התמונה לא ברורה, לחץ כאן כדי להחליפה
0 תגובות