דף הבית אודותינו מאמרים המילה שלך גלריית תמונות גלריית וידאו וויקיפיס תרומה
פעילות מורה נבוכים

שתי מדינות לשני עמים -סיסמה או הכרח?

מאת יצחק פרנקנטל   05.11.2013

 

 

 

לכאורה, האינטרס הישראלי הדחוף ביותר הוא לסייע להקמתה של מדינה פלסטינית שתתקיים לצד מדינת ישראל. וזאת מכיוון שהחלופה לכך היא שהמדינה הפלסטינית לא תקום, והפלסטינים יסופחו למדינת ישראל ה"גדולה", ויהפכו לאזרחי ישראל, על כל המשתמע מכך .

משמעות תרחיש שכזה, היא שבמדינת ישראל "הגדולה" יהיו לא פחות מ 6 מיליון פלסטינים / ערבים + מיליון לא יהודים ועוד 6 מיליון יהודים, מה שיביא לסופו של חלום הבית הלאומי לעם היהודי במדינת ישראל (שכן בהתאם לדמוגרפיה החדשה, הכנסת תורכב מ- 65 ח"כ שאינם יהודים ו- 55 חברי כנסת יהודים ...) .

פוליטיקאים מהימין, כולל נתניהו וחברי ממשלתו, מבינים זאת, אך חלקם מאמינים כי לפלסטינים לא תוענק אזרחות, ובכך יצליחו למנוע מצב של רוב לא יהודי במדינת ישראל (מה שניתן יהיה לכנות "אפרטהייד ישראלי") .

מה המצב כרגע בפלסטין ?

החמאס שולט בעזה, הפת"ח שולט בגדה המערבית תחת הנהגתו של הנשיא אבו מאזן וממשלתו. כיום, מצבם של הפלסטינים בעולם נגזר מהסכמי אוסלו הכושלים .

לפני ובוודאי לאחר מבצע "עמוד ענן "מעמדו של הפת"ח ושל העומד בראשו, אבו מאזן, נחלש, ואם הבחירות היו מתקיימות היום בגדה המערבית, סביר - על פי הנתונים שפורסמו, שהחמאס ינצח גם בגדה המערבית .

איך שהציבור הפלסטיני, וגם חלק מהמוסלמים בעולם, רואים את המצב, חמאס במהלך "עמוד ענן" הוכיח 5 דברים: 1. שהוא יכול לעמוד בפני הצבא החזק ביותר במזרח התיכון. 2 . שהוא יכול לפגוע במדינת ישראל. 3 . שהצבא החזק ביותר במזרח התיכון לא מסוגל להכניע את החמאס. 4 . שהוא יכול לפגוע בירושלים ובתל אביב ולא רק בערים הקרובות לעזה. 5 . ש- 2/3 מהציבור הישראלי חווים דמורליזציה עמוקה.

מעבר ל"חמשת הניצחונות" של החמאס ,החמאס זכה גם ב- 6 פרסים : 1. בפעם הראשונה, ארה"ב הכירה בחמאס וניהלה משא ומתן עם הארגון דרך מצרים. 2. מדינות רבות באיחוד האירופי החלו להכיר בחמאס וניהלו עימו משא ומתן באופן ישיר או עקיף. 3. האחים המוסלמים במצרים ומלך ירדן הגנו על החמאס מפלישה יבשתית של הכוחות הישראליים . 4. שרים ופקידים ממשלתיים רבי דרג ממדינות רבות ביקרו בעזה במהלך "עמוד ענן" . 5 . הציבור הפלסטיני בגדה המערבית הרגיש גאווה לאומית בשל ההתקפות המוצלחות של החמאס על ישראל, ובכך החמאס חיזק את מעמדו מעבר לכל מידה. 6 . אבו מאזן נחלש בקרב כלל הציבור הפלסטיני.

אבל הגרוע מכל, החמאס הוכיח שישראל מבינה רק מסר אחד, וזהו מסר הכוח. כלומר, שיטתו של אבו מאזן להביא להישגים מדיניים באמצעים דיפלומטיים – נכשלה!

מבצע "עמוד ענן" ייבחן בהתאם להצלחתו להביא להפסקת הירי מרצועת עזה. בכדי שזה יקרה, חשוב ביותר שהחמאס והפת"ח יתאחדו ושבראש מעייניהם תעמוד המשכה של הפסקת האש.

אבו מאזן מנהל משא ומתן כבר למעלה משנה עם מדינות רבות בניסיון שהאו"ם יכיר בפלסטין כמדינה. בהתחלה ניסה דרך מועצת הביטחון, אבל נחסם בווטו של ארה"ב והאיחוד האירופי. (במהלך שנת 2011 הפלסטינים הוכרו ע"י אונסקו כמדינה חברה). עכשיו אבו מאזן מנסה להשיג הכרה בפלסטין כמדינה על ידי פנייה לעצרת הכללית, שם אין רלוונטיות לזכות הווטו. יש 193 מדינות באו"ם,  ולמעט ארה"ב, חלק ממדינות אירופה ומיקרונזיה, רוב המדינות יתמכו בבקשתו של אבו מאזן ומדינה פלסטינית תהיה חברה מלאה באו"ם.  יתכן כי ברגע האחרון אירוע כזה יימנע בגלל לחץ המופעל על אבו מאזן, אבל אני מקווה שהוא לא ייכנע ללחץ כזה .

לישראל יש שמונה סיבות לסרב לבקשת הפלסטינים באו"ם: 1. ההנהגה הנוכחית בישראל אינה מעוניינת בפתרון שתי מדינות שיחייב אותה לסגת לגבולות 67' עם כמה תיקונים וחילופי שטחים -הצעה שאינה מתקבלת על הציבור הימני בישראל ושנציגיו מכהנים כיום בממשלה. 2 . כחברה באו"ם, פלסטין תוכל לתבוע את ישראל בבית הדין הבינלאומי בהאג (כאן עולה השאלה אם מדיניותה של ישראל ב -45 השנים האחרונות היתה כה מוצדקת, מדוע היא צריכה לפחד מלעמוד למשפט בהאג?). 3 . עד כה, ישראל תמיד הצהירה על כוונותיה לשלום, הצהרה שהיא כמובן שקר. עכשיו לא תהיה לישראל ברירה אלא לשאת ולתת ברצינות עם מדינת פלסטין, שתשים את ישראל במלכוד של משא ומתן מואץ עם הפלסטינים.4 .  מנקודת מבטה של ישראל, מדובר בפעולה חד צדדית של אבו מאזן, שהולכת נגד הסכמים קודמים (אם כי מעניין כמה פעולות חד צדדיות כלפי הפלסטינים ישראל ביצעה במהלך השנים, רק מכיוון שאף פעם לא עצרו אותה). 5 . מדינה פלסטינית תמנע את הפיתוח הישראלי בהתנחלויות, דבר שמנוגד לאני מאמין של נתניהו ואנשיו. 6. הקמתה של מדינה פלסטינית תסייע לפיוס בין החמאס לפת"ח, דבר לא רצוי על פי תפיסתה של ישראל. 7 . המדינות המערביות של האיחוד האירופי, שעד כה תמכו בישראל באופן אוטומטי, יתחילו להפעיל לחץ על ישראל להגיע להסכם שלום עם הפלסטינים. 8. האם על ישראל להמשיך לסרב לנהל משא ומתן על הסכם שלום עם המדינה הפלסטינית דבר שעלול להביא לחרם או סנקציות עולמיות נגד ישראל.

הסיבה למצב בו אנו נמצאים היא חסמים פסיכולוגיים בסיסיים של הציבור הישראלי: פחד, שנאה, דמוניזציה והיעדר אמון כלפי הצד השני. הישראלים ימשיכו לבחור מנהיגים שאינם מסוגלים להתעלות מעל ולהתעלם משיקולים פוליטיים צרים. במיוחד מכיוון שהפוליטיקאים בישראל מובלים על ידי דעת קהל .

המזל של אזרחי ישראל הוא שהנשיא הפלסטיני אבו מאזן ואנשיו עדיין מעוניינים בפתרון של שתי מדינות. ההנהגה הישראלית פועלת בחוסר אחריות מתוך שיקולים פוליטיים קטנוניים וחוסר יכולת ליזום התפתחויות היסטוריות. עבור הפלסטינים, פתרון שתי מדינות הינו חיוני, ואילו לישראלים זו רק סיסמא. אם ההנהגה הישראלית הייתה פועלת בתבונה, שלום כבר היה כאן לפני שנים.

ואם זה היה קורה, אריק, בני הבכור שנהרג בלחימה עם החמאס כשהיה בן 19, היה היום אבא בן 38 - זכרונו לברכה.

 

 

 

תגובה
ההחלטה אם להוסיף את התגובה שלך לאתר היא בידי מנהלי האתר.
אי-מייל שם
תגובה
אני מסכים לתנאי השימוש
מסיבות בטיחות האתר, נא למלא בשדה הבא את האותיות שמופיעות בתמונה.
CAPTCHA Image


אם התמונה לא ברורה, לחץ כאן כדי להחליפה
0 תגובות