דף הבית אודותינו מאמרים המילה שלך גלריית תמונות גלריית וידאו וויקיפיס תרומה
פעילות מורה נבוכים

עדר ללא רועה

מאת דן בר-און  09.10.2013

 

 

 

כששרון החליט לעזוב את מפלגת הליכוד ולהקים מפלגת מרכז חדשה, מה שעמד לנגד עיניו היה ברור. לאחר הבחירות של מרץ 2006 הוא תכנן להמשיך עם תכנית ההתנתקות שכללה פירוק חד צדדי של התנחלויות. על פי סקרי הציבור מאותה התקופה, לפחות שני שליש מהציבור הישראלי תמך בצעד שכזה. המדיניות הישראלית החדשה שיקפה הכרה כואבת של רוב הציבור הישראלי-יהודי בשלוש נקודות מרכזיות שלא קיבלו התייחסות בבחירות קודמות:

ראשית, לאחר כמעט 40 שנה של כיבוש ושתי אינתיפאדות עקובות מדם, מימוש חלום "ארץ ישראל השלמה" מנהר הירדן ועד ים התיכון אינה אפשרית. שנית, החזקת השטחים הכבושים כבן ערובה לטובת משא ומתן עתידי הייתה חישוב מוטעה ומחירה רק עלה עם הזמן. לסיום, ההמתנה לא מובילה ליתרונות נוספים. נקודה אחרונה זו קלה במיוחד לזיהוי בשל הסכנה הדמוגרפית הגדלה, האווירה הפוליטית המשתנה ברחבי העולם והמחיר האנושי והכלכלי שישראל והפלסטינים שילמו וממשיכים לשלם עקב המשך הכיבוש.

למרבית הציבור הישראלי-יהודי לקח זמן רב להכיר בשלושת הנקודות הנ"ל, מה שהביא לפרצי האלימות מהצד הפלסטיני. תהליך הלמידה הארוך שלנו הוביל את הפלסטינים להאמין באמרה "הישראלים מבינים רק כוח" ושרק דרך מאבק אלים וקשה הישראלים ישנו  את הלך מחשבתם ויהיו מוכנים להסכים לוויתורים כואבים. חבר מצפון אירלנד אמר לי פעם, "היו לנו הרבה שלמדו מהר ושהיו בשלים להסכם שלם כבר בשנות ה- 70', אך היו גם הרבה שלמדו לאט ושהיו זקוקים לעוד 25 שנה של אלימות בכדי להגיע לאותה המסקנה". אני מקווה שאנו לא צריכים 25 שנה נוספות בכדי ללמוד מהטעויות שלנו.

מהלכיו הפוליטיים האחרונים של שרון מעידים על שינוי בלתי רגיל. שרון היה ארכיטקט ההתנחלויות והתעלם לחלוטין מהפלסטינים במאמציו לשנות את הפוליטיקה במזרח התיכון. עם זאת, בשנותיו האחרונות, הוא החל לדבר על מחיר הכיבוש והצורך במדינה פלסטינית. הוא אף כפה את ההתנתקות מעזה. אך גם יחד עם יכולתו לראות את הצורך בשינוי, שרון לא היה מוכן להכיר במנהיגות הפלסטינית, או לוותר על כוח. הוא לא הבין שטענת "אין פרטנר לשלום" היא טענה מבוססת על כוח אשר ניתנת להשלכה בקלות גם על ישראל בשל סירובה לסיים את הכיבוש.

אם כך, השינוי המדהים אצל שרון היה פרדוקס.  הוא ביקש מהציבור היהודי-ישראלי לשנות את הלך מחשבתם כלפי האדמה, לשקול לחלק אותה ולחלוק אותה עם הפלסטינים. אך בו בזמן, הוא סירב לתקשר עם אלו שלבסוף אמורים להיות שכנינו. פרדוקס זה בין האדמה והאנשים נתן פתח לצעדים החד צדדיים שנקט שרון בשטח. לחברה הישראלית-יהודית צעדים חד צדדיים אלו, יחד עם בניית גדר ההפרדה, יצרו אשליה חדשה של ביטחון. הם שיקפו את המחשבה שנוכל להתחבא מאחורי הגדר, להתעלם "מהם" ולהתמקד באג'נדה שנשכחה עד כה "עבורנו".

הפרדוקס נתמך על ידי שלושה רגשות מרכזיים אשר לעיתים רחוקות מקבלים התייחסות בחברה הישראלית-יהודית:

אבל על האדמה והכוח שאנו מוותרים עליהם, לאחר שנים של ציפייה שהצד השני פשוט "ייעלם" יום אחד

רגשי אשם בנוגע למחיר האנושי הכבד ששני הצדדים שילמו בשל אי יכולתנו לראות את הצורך בחלוקת האדמה.

רגשות עליונות ויהירות כלפי הפלסטינים. לרבים מאתנו עדיין חסרה ההבנה הבסיסית בנוגע למרכזיות אלמנט הכבוד בחברה הערבית, הבנה שיכולה לתרום רבות לשיפור החסים הפוליטיים שלנו. 

ייתכן ושרון היה מסוגל לתמוך בחברה הישראלית-יהודית בזמן שעבדו על רגשות אלו. יורשיו לא היו מסוגלים. הם לא היו מסוגלים להבין כיצד הם מסייעים לנו בתהליך האבל שלנו בנוגע לוויתורינו, בטיפול בתחושות האשמה שלנו בנוגע לכאב המיותר שגרמנו ובשינוי יחסינו כלפי הפלסטינים.

למען תהליכים אלו, אנו זקוקים למנהיגות אחרת, שעדיין לא התפתחה במלואה. אנו זקוקים למנהיגות שתפטור את עצמה מתחושה זולה של כוח (כזו שהתנגדה אפילו לעזיבת לבנון, שלא לדבר על עזה). אנו זקוקים להנהגה מושרשת שיכולה לפעול ב"רגישות ונחישות" - הסיסמה השגורה בפי המשטרה בימי התנתקות. זו אינה משימה קלה, ככל שמעגל האלימות נמשך ומחזק את הסיסמאות הכוחניות. ובכל זאת, הנהגה חדשה צריכה לדבר בצורה שונה לפלסטינים (ורצוי בערבית שלא נלמדה בבית הספר של שירותי הביטחון) . אנו צריכים ללמוד איך לדבר אליהם כשותפים מכובדים, אשר חולקים את אותו כאב האדמה המוכה, שחולקים מסורת ארוכה של אוריינטציה משפחתית. גם אם חלק מהם לא מוכן להכיר בנו, אנחנו צריכים להיות מוכנים להכיר בהם. אנו יכולים להכיר באנושיות שלהם, בדעותיהם, ובעיקר בכאבם וסבלם, שלנו חלק גדול בגרימתו, בשל העיוורון הקבוע שלנו. עד שהנהגה כזו תקום ותדבר בקול רם, העם הישראלי-יהודי ימשיך להרגיש כמו עדר ללא רועה.

 

 

 

תגובה
ההחלטה אם להוסיף את התגובה שלך לאתר היא בידי מנהלי האתר.
אי-מייל שם
תגובה
אני מסכים לתנאי השימוש
מסיבות בטיחות האתר, נא למלא בשדה הבא את האותיות שמופיעות בתמונה.
CAPTCHA Image


אם התמונה לא ברורה, לחץ כאן כדי להחליפה
0 תגובות