דף הבית אודותינו מאמרים המילה שלך גלריית תמונות גלריית וידאו וויקיפיס תרומה
פעילות מורה נבוכים

חסמים של השקפה

מאת טל להמן  08.09.2013

 

 

 

יש לי כמה שאלות לשאול אותך:

- האם אדם יכול להשתנות?

- האם אתה ימני או שמאלני?

- מה השקפתך בנושא דת?

- האם יש לך נטייה לציית לסמכות?

מחקרים מראים שלא משנה איפה ישאלו את השאלות האלו. לא משנה אם בישראל האינטנסיבית והמפולגת או בשוודיה השלווה והקרה, תמיד אנשים יענו על שאלות כאלה במהירות ובהחלטיות.

איך זה יכול להיות?

כי אנחנו חיים בעולם של אידאולוגיות מוחלטות. יש לנו צורך אנושי בסיסי לטעון את החיים החברתיים שלנו במשמעות, בעקביות ובפשטות.

השקפות אלו הן אלה שמבנות את החסמים הפסיכולוגיים שלנו. אנו מפרשים את המציאות בעזרת העדשות של ההשקפות שלנו. השקפות אלו גורמות לאנשים שונים לפרש סיטואציה דומה בדרכים שונות לגמרי. יש לכל אחד מאיתנו תפיסת עולם שמספרת לנו את המציאות בדרך מסוימת. 

כדי להבין זאת ניתן לבחון את התמונה הבאה – מה לדעתך רואים בה?

ראית את הזוג המתעלס? האם זאת המציאות המוחלטת של התמונה הזאת?

כנראה שלא, זאת רק הפרשנות שלך שמבוססת על נסיון חיים קודם, השקפת עולם והעדפות אישיות. 

יכול להיות שמישהו אחר היה רואה דווקא דולפינים? למעשה, יש תשעה מהם, כך שלא צריך להיות קשה להבחין בהם (הם מופיעים בשחור, כקונטרסט ללבן של הזוג). למרות זאת, אנו הרבה פעמים רואים רק מה שאנחנו מובְנים לראות, ולא את כל המציאות. כשהראו את התמונה לקבוצות של ילדים, רובם ראו את הדולפינים ולא את הזוג.

בתמונות זה לא נורא, אך כשזה מגיע ליחסים שלנו זה עלול לגרום לאי-הבנות מצערות. אנחנו עושים משהו אך הבוס מפרש את זה כעבודה לא נכונה. אנו רוצים לתת מחמאה אבל בן/בת הזוג נעלבים, ועוד דוגמאות רבות. התמונה מוכרת, לא כך?

זאת תופעה שמנציחה את עצמה. כשאנו מפרשים את העולם באופן מסוים אנו גם עלולים ליצור מציאות אשר מתאימה לפירוש שלנו. למשל, אם נחשוב שמישהו פוגע בנו, סביר שנגיב בצורה מתגוננת או תוקפנית, למרות שהדבר לא היה מחויב המציאות באותו רגע. כתוצאה מכך האדם שמולנו עלול להפגע בעצמו והעוינות שהייתה אולי רק בגדר פרשנות בהתחלה, הופכת למציאות אמתית.

לדוגמא, חברי הטוב יובל נפגש עם בחורה נחמדה שהכיר באינטרנט. אחרי שיחות וירטואליות ארוכות ועשירות הם קבעו לצאת למסעדה חדשה בעיר. כשהיא יצאה מביתה הוא ביקש להרשים אותה ויצא לפתוח לה את דלת המכונית. לאחר שפתח את הדלת יובל היה המום לראות פרצוף נעלב וזועף - היא סיננה שהיא לא נכה ושאין לה צורך שיעזרו לה להכנס למכונית. הוא התאכזב מהפער בין התגובה המוקסמת שהוא ציפה לעורר, לבין המציאות שטפחה על פניו. מיותר להגיד, ששאר הערב התנהל באווירה טעונה, והפוטנציאל שהיה טמון בקשר לא זכה להתממש.

חסמים של השקפה קיימים לא רק ביחסים האישים שלנו, אלא גם ברמה החברתית. ההשקפות שלנו עלולות לקבע את הדעות שלנו על אנשים שחיים בצורה אחרת מאתנו או חושבים בצורה אחרת מאתנו. מצב זה נקרא 'ריאליזם נאיבי': מצב שבו אני מפרש את מידת המהימנות של אדם לפי כמה הוא דומה לי. אם הוא מאמין באותם דברים כמוני אז הוא חכם וריאלי, ואם הוא חושב אחרת אז הוא בור או לא מבין את המציאות. אם הוא מתנהג כמוני אז הוא מנומס ומתורבת, ואם הוא מתנהג בשונה ממני אז הוא גס או מוזר.

במחקר מסוים (Ross and Ward 1995, 1996) נתבקשו המשתתפים להעיד על מידת ה'צלילות' של תהליך קבלת ההחלטות שלהם אל מול שלוש קבוצות של אנשים: אלו ששותפים לדעותיהם הפוליטיות, כאלו שיש להם דעות פוליטיות קרובות, וכאלו שמחזיקים בדעות פוליטיות הפוכות. הממצאים היו מובהקים: כל נבדק ראה את עצמו כאובייקטיבי, חף משיקולים זרים, וקורא את הסיטואציה כפי שהיא באמת. בהתאם לכך, הנבדק העיד שככל שהדעות האחרות רחוקות יותר מהאידיאולוגיה שלו, כך מי שמחזיקים בהם מונעים יותר משיקולים זרים. עובדה, הם מגיעים למסקנות אחרות, מה שאומר שהשיקולים שלהם היו מוטעים.

לסיכום, אנו מפרשים את המציאות שאותה אנו חווים דרך מערכת של אמונות, השקפות ואידיאולוגיות שרכשנו דרך תרבות, חיברות, חינוך ועוד. השקפות אלו מקלות עלינו את החיים מאחר והם מאפשרות לנו למתג ולקטלג את המציאות בפשטות. עם זאת, כשאיננו מודעים לעובדה שאנו רואים את המציאות דרך עדשות מסוימות, אנו עלולים להאמין שמה שאנו חווים היא המציאות וזה עלול להכניס אותנו לסכסוכים עקרוניים עם אחרים, אשר חווים את המציאות באופן שונה. 

האם נוכל לראות את המציאות בגוונים שונים? עכשיו שאתם מודעים לכך שיש גם דולפינים, כמה קל זה לראות גם דולפינים וגם את הזוג? ברגע שאנחנו נחשפים למורכבות של המציאות ומתמודדים עם החסמים האידיאולוגים שלנו הרבה יותר קל לנו לקבל שיש כמה אמיתות אודות המציאות ולא רק את הפירוש הראשון שעולה לנו. האם אנחנו יכולים לדמיין עולם שבו כולם רואים זוגות, דולפינים, פרחים, אנשים ונהנים מעושר של נקודות מבט שונות?

 

 

 

 

תגובה
ההחלטה אם להוסיף את התגובה שלך לאתר היא בידי מנהלי האתר.
אי-מייל שם
תגובה
אני מסכים לתנאי השימוש
מסיבות בטיחות האתר, נא למלא בשדה הבא את האותיות שמופיעות בתמונה.
CAPTCHA Image


אם התמונה לא ברורה, לחץ כאן כדי להחליפה
0 תגובות