דף הבית אודותינו מאמרים המילה שלך גלריית תמונות גלריית וידאו וויקיפיס תרומה
פעילות מורה נבוכים

חסמים פסיכולוגיים - שנאה

מאת דר' עירן הלפרין  02.09.2013

לשנאה תפקיד ראשי בנושא פתרון סכסוכים בין חברות, למרות שהוא לא נחשב לרגש בעל השפעה פוליטית. עם זאת, כאשר חקרו שנאה אצל חברות הנמצאות בסכסוך אחד עם השנייה, מצאו כי רמות ותוצאות השנאה הן גבוהות להחריד ודומיננטיות בשני צידי הסכסוך.

מדוע שנאה נחשבת לחסם ולמכשול בכל הנוגע לפתרון סכסוכים?

על מנת להבין שנאה, עלינו להגדיר אותה ולציין את סיבותיה:

שנאה היא רגש המורכב באופן שונה מרגשות אחרים המשפיעים על סכסוך. הנזק שצד אחד חווה מהשני לא מספיק בכדי שרגש השנאה יעלה. הוא עולה כאשר נדמה שהסיבה לפגיעה ולנזק שנגרמים מהצד השני הינה מולדת. משמע, אם הסיבה מאחורי ההתנהגות הוא תוצאה של נסיבות שהצד הפוגע עובר, כמו מצב כלכלי רע, או מנהיג בעייתי, הדבר לא יוביל את הצד הנפגע לשנוא. עם זאת, אם הסיבה לפגיעה היא מכוונת, בשל טבעו של הצד הפוגע ובשל האמונה שטבע זה הוא בלתי ניתן לשינוי, אזי הפגיעה תוביל לשנאה. יתר על כן, הצד הנפגע מרגיש שגם אם ייתן לצד הפוגע כל מה שהוא ירצה, הוא ימשיך לפגוע בו, מכיוון שהרצון לפגוע מושרש חזק בתוכו, זוהי דרך חייו וניתן לשנותו.

כתוצאה מכך, שני הצדדים השתכנעו שלא לתת אמון ולא לנהל משא ומתן אחד עם השני. גם כאשר צד אחד מסכים לחלטה או לפיוס, מתעורר חשד כי הסכמה זו מונעת מקונספירציה.

כיצד ניתן לטפל בבעייתיות הנגרמת משנאה בכל הקשור לפתרון סכסוכים?

על מנת להתקדם בפתרון הסכסוך, יש לשנות או להפחית את השנאה. הדבר נעשה על ידי שינוי האמונה כי טבעו של הצד השני הוא מזיק ובלתי ניתן לשינוי; וזאת בעזרת הצגת מודלים המתארים שינויים שקרו לעמים מסוכסכים אחרים. המודלים לא צריכים להציג כל קשר לסכסוך שהם עצמם נמצאים בו ולא להתייחס אליו. המודל צריך להראות ששינוי מוביל ליישוב סכסוכים; הפגיעה והנזק שנגרמו לא היו בטבע של הצד הפוגע, אלא קרו בגלל שהצד השני רצה להביא לשינוי כלשהו בסכסוך והנסיבות הן אלו שדחפו אותם לפעולות אלו.

כאשר קיימת אמונה שאנשים שנקלעו למעגל הסכסוך יכולים להשתנות, או שהאנשים הרוצים להזיק הם קבוצה קטנה בתוך הצד השני, אך ניתן למצוא גם קבוצות שונות של אנשים טובים שאיתם ניתן לדבר ולהגיע לפתרון הסכסוך, אז ניתן להוריד את רמת השנאה ולהחזיר את תחושת התקווה במטרה לקיים דברים חיוביים, כמו משא ומתן, לטובת פתרון הסכסוך.

 

 

 

 

תגובה
ההחלטה אם להוסיף את התגובה שלך לאתר היא בידי מנהלי האתר.
אי-מייל שם
תגובה
אני מסכים לתנאי השימוש
מסיבות בטיחות האתר, נא למלא בשדה הבא את האותיות שמופיעות בתמונה.
CAPTCHA Image


אם התמונה לא ברורה, לחץ כאן כדי להחליפה
0 תגובות