דף הבית אודותינו מאמרים המילה שלך גלריית תמונות גלריית וידאו וויקיפיס תרומה
פעילות מורה נבוכים

הסכמי קמפ דיויד

מאת צוות מכון אריק  01.09.2013

 

 

 

מצד ישראל השתתפו בדיונים, נוסף על בגין, שר החוץ משה דיין ושר הביטחון עזר ויצמן . המפגש בקמפ-דייוויד, אשר התקשורת לא הורשתה לסקרו, בא לאחר כמה חודשים של מבוי סתום בתהליך השלום.

בקמפ-דייוויד נחתמו שני הסכמים. ההסכם הראשון, "מסגרת לשלום במזרח התיכון", הצהיר שהחלטות מועצת הביטחון 242 ו-338 הן הבסיס החוקי לשלום. חלק אחד שלו עסק בגדה המערבית וברצועת-עזה וקרא להחלת תוכנית אוטונומיה בשטחים, שתוחלף בהסדר של קבע לאחר חמש שנים; החלק האחר עסק בתהליך הנורמליזציה בין שתי המדינות, וקבע שאחריו יבואו הסכמים דומים בין ישראל לירדן, סוריה ולבנון. ההסכם השני היה "מסגרת לכריתת חוזה שלום בין מצרים וישראל", והוא התבסס על נסיגה שלמה של ישראל מחצי האי סיני "עד לגבול הבין-לאומי המוכר בין מצרים ובין ארץ-ישראל המנדטורית", שאחריה ייכונו בין המדינות יחסים נורמליים, הכוללים הכרה ויחסים דיפולומטיים, כלכליים ותרבותיים.

למצרים חשוב היה לקשור את ההסכמים הנוגעים לשטחים עם תהליך השלום בינה לבין ישראל, כדי למנוע האשמות בדבר הזנחת העניין הפלסטיני (אם כי למעשה מצרים עלתה על דרך השלום הנפרד עם ישראל). מטרתה העיקרית של ישראל היתה שלא להיראות כמי שמוותרת על הזכות לריבונות ביהודה, שומרון ורצועת-עזה, אולם בהסכמים אלו היא הודתה לראשונה שבקשר להסדר הקבע בגדה המערבית ורצועת-עזה יש להכיר "בזכויות החוקיות של ערביי ארץ-ישראל וצורכיהם הצודקים". ישראל גם הסכימה שבתקופת המעבר ירדן תהיה מעורבת באופן פעיל בתהליכים באזור שבו תחול האוטונומיה.

אל ההסכמים נלוו איגרות בדבר מעמדה של ירושלים, שבהן הצהיר בגין שירושלים לא תחולק ותישאר עיר הבירה של ישראל, וסאדאת הצהיר שירושלים הערבית היא חלק מהגדה המערבית ויש להחזירה לריבונות ערבית. קרטר גם אישר שבגין הודיע לו שישראל רואה במונחים "פלסטינים" ו"העם הפלסטיני" מונחים זהים ל"ערביי ארץ-ישראל".

הכנסת אישרה את הסכמי קמפ-דייוויד ב-27 בספטמבר 1978; 84 חברי הכנסת (כולל רוב חברי המערך) הצביעו בעדם, 13 חברי הכנסת (כולל משה ארנס מהליכוד ו שלמה הלל מהמערך) הצביעו נגד, מכיוון שהיתה בהסכמים התחייבות ישראלית לנסיגה מכל סיני; 17 חברי הכנסת נמנעו (ובהם יצחק שמיר מהליכוד ו יגאל אלון מהמערך).

 

 

 

תגובה
ההחלטה אם להוסיף את התגובה שלך לאתר היא בידי מנהלי האתר.
אי-מייל שם
תגובה
אני מסכים לתנאי השימוש
מסיבות בטיחות האתר, נא למלא בשדה הבא את האותיות שמופיעות בתמונה.
CAPTCHA Image


אם התמונה לא ברורה, לחץ כאן כדי להחליפה
0 תגובות