דף הבית אודותינו מאמרים המילה שלך גלריית תמונות גלריית וידאו וויקיפיס תרומה
פעילות מורה נבוכים

מלחמת יום הכיפורים

מאת צוות מכון אריק  01.09.2013

מלחמת יום הכיפורים החלה ביום הכיפורים, שבת, ה-6 באוקטובר 1973, שעה 14:00, במפתיע, בשתי התקפות רבות עוצמה: של הסורים ברמת הגולן ושל המצרים בחצי-האי סיני. המלחמה נמשכה 18 יממות, שהחלו בבלימה ישראלית, ואחר-כך בהתקפות-נגד ישראליות שהעבירו את הלחימה אל עומק שטחי האויב, ואילצו את המצרים, ובעקבותיהם גם את הסורים, לקבל הסדרי הפסקת-אש חדשים. 

ישראל הופתעה כליל, אבל לא במידה שווה בשתי הזירות. בעוד שהמצרים הצליחו להונות את המודיעין הישראלי, בהציגם את ריכוזי כוחותיהם הענקיים כסדרת תרגילים צבאיים, הרי שהמודיעין הישראלי בצפון שאיתר את ריכוזי הצבא הסורי בחוראן, התייחס אליהם ביתר רצינות. זאת בגלל העובדה ששלושה שבועות קודם-לכן, בעקבות מרדף מטוסי-קרב סוריים אחר מטוס-צילום ישראלי, התחולל קרב אווירי מעל הים התיכון, בו הופלו 13 מטוסי-קרב סוריים, תמורת מטוס קרב ישראלי, שטייסו חולץ בשלום. ריכוזי הכוחות הסוריים נראו כהכנה לפעולות תגמול. לכן אישר שר הביטחון, משה דיין, העברת חטיבה משוריינת 7 ממרחב באר-שבע אל רמת הגולן לקראת סוף ספטמבר. 

ירדן לא הצטרפה למלחמה מפני חרדתה מתקדים "ששת הימים". 

הן בצד הישראלי והן בצבאות הערביים בלטה הכמות הגדולה של אמצעי הלחימה. התפעול המרוכז של אלפי טילי הנ"ט המונחים מטיפוס סאגר על-ידי הצבא המצרי, היה תחכום טקטי שהפתיע את צה"ל במערב סיני. אמצעי הגישור הכבדים לצליחת מכשולי המים, שנוספו לצה"ל ולצבא המצרי, היו חידוש טכני בולט בצבאות היבשה. החידוש הטכני הבולט בחיל האוויר הישראלי היה מטוסי קרב-הפצצה אמריקניים. אבל המהפכה המשמעותית ביותר התחוללה בחיל הים, שקלט את ספינות הטילים (סטי"ל), שאפשרו לו לטבע בימי המלחמה הראשונים שמונה ספינות טילים סוריות ומצריות ולפגוע בשלושה סטי"לים אויבים נוספים. הישג מבצעי זה הקפיץ את רמת הביצוע הטכנו-טקטית של חיל הים והעניק לישראל חופש שיט מסחרי ומבצעי במערב הים התיכון. ראוי לציין גם את השליטה הימית של חיל הים על מפרץ-סואץ וצפון ים-סוף. 

לאחר צליחת תעלת סואץ על ידי הכוחות הישראלים, סאדאת פנה בזעקת סיוע אל בריה"מ, וזו העמידה את כוחותיה המוטסים בכוננות הטסה אל המזרח-התיכון. ממשלת ארה"ב הודיעה לממשל הסובייטי כי כוחות האוויר של נאט"ו לא יניחו לכוחות המוטסים הסובייטיים להגיע למזרח התיכון. שר החוץ האמריקני הנרי קיסינג'ר הוזמן מיד למוסקבה על-ידי שר החוץ הסובייטי אנדרי גרומיקו, ותוצאת שיחותיהם הייתה החלטת מועצת הביטחון של האו"ם על הפסקת-אש מיידית ב-22 באוקטובר. על-אף כל זאת נמשכה המערכה יומיים נוספים והכיתור הושלם עד ה-24 באוקטובר. בד בבד עם ההחלטה המחייבת השנייה של מועצת הביטחון להפסקת-אש, החלה בריה"מ לאיים כי אם ישראל לא תסיר את הכיתור סביב הארמיה השלישית, יופעלו מטוסי תובלה סובייטיים לאספקה מן האוויר. 

השליט המצרי הבין כי רק הממשל האמריקני יכול לאכוף על ישראל ויתור של ממש. לכן לא היסס להפנות בקשותיו אל ארה"ב ולקבל את תנאיה: חידוש היחסים הדיפלומטיים המלאים בין מצרים וארה"ב, התקרבות מצרים אל תחום האינטרסים המערבי, תוך התרחקות מתחום ההשפעה הסובייטי. הלחץ האמריקני שכנע את ישראל לפתוח נתיב אספקה לארמיה המצרית המכותרת בקילומטר ה-101, על הכביש המוביל מקהיר לעיר סואץ. טיפול אמריקני דומה שכנע את ישראל לפנות, בינואר 1974, את צה"ל מהגדה המערבית של תעלת סואץ עד 20 ק"מ ממזרח לתעלה, במסגרת הסכם ההפרדה הראשון, ובספטמבר 1975 למרחק ממוצע של 60-50 ק"מ מתעלת-סואץ, כולל ויתור על מקורות הנפט בראס-סודר ובאבו-רודיס. זאת, תוך השארת צבא מצרים בתחומי המאחזים שכבש ממזרח לתעלה. גם סוריה חידשה יחסיה הדיפלומטיים עם ארה"ב והפכה את ארה"ב לשושבין הראשי לתהליך פינוי צה"ל, ביוני 1974, מן המובלעת שכבש אל כיוון דמשק באוקטובר 1973, ואף מקוניטרה שנכבשה ע"י צה"ל ביוני 1967. גם עיראק חידשה יחסיה עם ארה"ב. 

במלחמת יום-הכיפורים ובספיחים שלאחריה (מלחמת התשה בת חצי-שנה ברמת הגולן וקצרה יותר בזירת תעלת-סואץ) נפלו כ-2,800 חיילי צה"ל. 

במישור הצבאי הסתיימה המלחמה בניצחון צה"ל. אולם במישור המדיני יצאה ישראל וידה על התחתונה, כשצה"ל מפנה את כוחותיו בחזית הסורית - מכל השטח שכבש במלחמת יום-הכיפורים, וגם מקוניטרה; ובחזית המצרית - לא רק מהשטחים שכבש במצרים התחתית אלא גם את תעלת סואץ ומערב סיני. הזוכה העיקרית הייתה המעצמה האמריקנית, שהצליחה להכניס את מצרים, ובמידת-מה את סוריה ועיראק, אל חיק המערב. 

 

 

 

 

תגובה
ההחלטה אם להוסיף את התגובה שלך לאתר היא בידי מנהלי האתר.
אי-מייל שם
תגובה
אני מסכים לתנאי השימוש
מסיבות בטיחות האתר, נא למלא בשדה הבא את האותיות שמופיעות בתמונה.
CAPTCHA Image


אם התמונה לא ברורה, לחץ כאן כדי להחליפה
0 תגובות