דף הבית אודותינו מאמרים המילה שלך גלריית תמונות גלריית וידאו וויקיפיס תרומה
פעילות מורה נבוכים

מבצע חץ שחור

מאת צוות מכון אריק  01.09.2013

 

 

 

המניע הרשמי לפעולה היה סדרת מעשי רצח ואלימות שביצעו מסתננים, ששיאם ברצח של תושב ישראלי ברחובות. הרצח זעזע את המדינה בשל העובדה שהוא התבצע ברחובות, מרחק של כ-30 קילומטרים מגבול הרצועה. בקרב חברי הממשלה הייתה תמימות דעים לגבי הצורך בתגובה.

הפעולה בוצעה על ידי כוחות שהורכבו מהצנחנים בפיקודו של אריאל שרון. הפעולה התבצעה על פי הפקודה, אלא שבפועל התרחבה הרבה יותר. המצרים מנו 37 הרוגים ו-31 פצועים. לצה"ל היו שמונה הרוגים ושלושה עשר פצועים. זו הייתה פעולת התגמול הגדולה הראשונה, ואחת הראשונות שהופנתה במפורש כנגד חיילים. בניגוד לפעולות לפניה, פעולה זו פורסמה ברבים והיה ידוע איזו יחידה ביצעה אותה (אם כי צמרת צה"ל ניסתה למנוע את פרסום מספר ההרוגים).

במצרים נתפסה הפעולה כעלבון, ובדיעבד ניתן לומר שהיא הביאה לעידן של מתיחות והתחמשות בינה לבין ישראל. הגבול הישראלי-מצרי שלאחר הפעולה היה חם ומאוד לא רגוע. נשיא מצרים גמאל עבד אל נאצר טען שהפעולה הייתה המניע המרכזי לעסקת הנשק הצ'כוסלובקית-מצרית שחימשה את מצרים והביאה לפתיחתו של מבצע קדש.

בעקבות תוצאותיה המאוד לא חיוביות של הפעולה מבחינת ישראל נשמעו בארץ כמה קולות זועמים. חשוב להדגיש שעסקת הנשק הצ'כוסלובקית-מצרית, שנאצר טען שפעולה זאת היא הגורם הישיר שלה, עוררה פחד גדול בישראל. העסקה שינתה את מאזן הכוחות לטובת מצרים והעמידה את ישראל בפני חשש ממלחמה בה היא תסבול מנחיתות כפולה - הן בשל הגבולות שנקבעו בהסכמי שביתת הנשק ברודוס והעניקו למצרים עליונות טופוגרפית, והן בשל העובדה שמצרים שלאחר עסקת הנשק מחומשת יותר מישראל.

גם תקריות הדמים הרבות לאורך הגבול התקשרו לפעולה הזו ונתפסו כמעשי נקמה עליה.

 

 

 

תגובה
ההחלטה אם להוסיף את התגובה שלך לאתר היא בידי מנהלי האתר.
אי-מייל שם
תגובה
אני מסכים לתנאי השימוש
מסיבות בטיחות האתר, נא למלא בשדה הבא את האותיות שמופיעות בתמונה.
CAPTCHA Image


אם התמונה לא ברורה, לחץ כאן כדי להחליפה
0 תגובות