דף הבית אודותינו מאמרים המילה שלך גלריית תמונות גלריית וידאו וויקיפיס תרומה
פעילות מורה נבוכים

וועידת יריחו

מאת צוות מכון אריק  31.08.2013

 

 

 

וועידת יריחו נערכה בדצמבר 1948 במטרה להחליט על עתיד החלק מפלסטין שנותר בידי ירדן בסוף העצמאות. הוועידה התקיימה בראשותו של השיח' מוחמד עלי ג'עברי. אישים פרו-ירדנים קראו לסיפוח הגדה המערבית ומזרח ירושלים לירדן. איחוד זה נקרא מאוחר יותר כאיחוד שתי הגדות (גדות נהר הירדן המזרחיות ומערביות).

באוקטובר 1948, המלך עבדאללה החל בשורה של צעדים על מנת להשפיע על סיפוחם של אותם חלקים של פלסטין שהצבא השלו וכוחות ערבים אחרים כבשו והחזיקו במהלך מלחמת העצמאות. הוא החל בפעולותאלו בזמן שהוחלט או הוסכם על קו הפסקת האש.

הצעד הראשון היה מושב קונגרס בעמאן, שהתכנס ביוזמתה של הממשלה הירדנית, שבו נציגיו של המלך עבדאללה ומספר גדול של פליטים פלסטינים קראו להכרזה של קונגרס פלסטיני רחב יותר על אחדות פלסטינית והכרתו במלך עבדאללה כמלך פלסטין. ב -1 בדצמבר 1948, משתתפי הכנס ביריחו קראו לסיפוחה של מה שנשאר מפלסטין תחת שלטון האשמי לאור המציאות שהשטח הפלסטיני שנותר נוהל למעשה על ידי הרשות הירדנית. בכנס השתתפו משלחות רבות ובין היתר, ראשי הערים של חברון, בית לחם, רמאללה, המושל הכללי של הלגיון הצבאי, מושלים צבאיים של המחוזות השונים ונכבדים נוספים. הקהל נאמד בכמה אלפים.

משתתפי הוועידה חששו להעניק למלך עבדאללה יד חופשית. למרות שהיו מוכנים להכיר בו כמלך, הם לא היו מוכנים לוותר על תביעתם לכל פלסטין, וסרבו לתמוך במדיניות האיחוד.

הממשלה הירדנית לקחה בהדרגה שליטה על הפונקציות האזרחיות בגדה המערבית, שילמה את משכורותיהם של עובדי המדינה והחלה בסיפוחם של מושלים מקומיים אל מה שנקרא מעתה הממלכה ההאשמית של ירדן. בפברואר 1949, חוק האזרחות הירדני תוקן להעניק אזרחות ירדנית לכל פלסטיני.

 

 

 

תגובה
ההחלטה אם להוסיף את התגובה שלך לאתר היא בידי מנהלי האתר.
אי-מייל שם
תגובה
אני מסכים לתנאי השימוש
מסיבות בטיחות האתר, נא למלא בשדה הבא את האותיות שמופיעות בתמונה.
CAPTCHA Image


אם התמונה לא ברורה, לחץ כאן כדי להחליפה
0 תגובות