דף הבית אודותינו מאמרים המילה שלך גלריית תמונות גלריית וידאו וויקיפיס תרומה
פעילות מורה נבוכים

ממשלת כל פלסטין

מאת צוות מכון אריק  31.08.2013

 

 

 

הממשלה הוכרזה ביוזמת הליגה הערבית בעיר עזה (באותו זמן תחת שליטה מצרית) ב-22 בספטמבר 1948, כניסיון לתת מענה לשאיפות הלאומיות הפלסטיניות בישות פוליטית עצמאית שאינה תלויה בממשלת עבר הירדן או כפופה אליה. זאת כתגובת נגד להחלטתו של עבדאללה מלך ירדן לספח את שטחי הגדה המערבית לממלכתו ולהעניק אזרחות ירדנית לתושביה הפלסטינים, צעד שנתפס כמנוגד לשאיפה למדינה פלסטינית ריבונית ועצמאית. עם הקמתה הוכרז על ייסוד מדינה פלסטינית החל מיום 1 באוקטובר 1948, עם ירושלים ("אל-קודס") כבירתה. בפועל, לא היו לממשלה זו סמכות כלשהי או הישגים לאומיים כלשהם, והיא גם לא הייתה עצמאית אלא כפופה לחלוטין לשלטון המצרי.

עם הקמתה, בראש הממשלה עמד אחמד חילמי עבד אל-באקי, ושר החוץ היה ג'מאל אל-חוסייני. בניסיון ליצור מראית עין לחוקיותה ולהשפעתה, הממשלה הנפיקה דרכונים לפלסטינים תושבי רצועת עזה, שלא היו זכאים לאזרחות מצרית, ודרכונים אלה הוכרו במדינות ערב אחדות. ממשלת כל-פלסטין הוכרה רק על ידי מצרים, סוריה, לבנון, עיראק, ערב הסעודית ותימן. ירדן ושאר המדינות הערביות לא הכירו בממשלה הפלסטינית או במדינה שהיא הכריזה עליה.

מבצע סיני הביא לשליטה ישראלית של מספר חודשים ברצועת עזה, דבר שהביא לערעור מעט הכוח המעשי בשטח שהיה לממשלה זו.

ב-1959 חדלה ממשלה זו להתקיים, על-פי החלטתו של נשיא מצרים גמאל עבד אל-נאצר שהחליט לפרקה, כמכשיר מצרי אשר אין בו עוד תועלת. גם הדרכונים הפלסטיניים שהנפיקה איבדו את תוקפם במעט המדינות שהכירו בהם. את מקומה של הממשלה כגוף המייצג של ערביי פלסטין תפס בהדרגה "הארגון לשחרור פלסטין" (אש"ף), אשר נוסד בשנת 1964.

 

 

 

תגובה
ההחלטה אם להוסיף את התגובה שלך לאתר היא בידי מנהלי האתר.
אי-מייל שם
תגובה
אני מסכים לתנאי השימוש
מסיבות בטיחות האתר, נא למלא בשדה הבא את האותיות שמופיעות בתמונה.
CAPTCHA Image


אם התמונה לא ברורה, לחץ כאן כדי להחליפה
0 תגובות