דף הבית אודותינו מאמרים המילה שלך גלריית תמונות גלריית וידאו וויקיפיס תרומה
פעילות מורה נבוכים

חזון מכון אריק

מאת יצחק פרנקנטל  29.08.2013

אני ציוני ויהודי שומר מצוות ירא שמים, ואני מאמין שחובתנו כיהודים בראש ובראשונה היא לפעול על פי אמות מידה מוסריות בסיסיות, כלומר, לפני קיום המצוות שבין אדם למקום, יש לנו החובה לקיים את המצוות הבסיסיות המכתיבות את ההתנהגות הנכונה כלפי אחינו בני אדם: עלינו לנהוג בכבוד, באהבה, להעניק חופש לכל בני האדם מבלי להפלות גברים ונשים או בעלי דת שונה.  

כשאני מתבונן במה שמתרחש בין ישראלים לפלסטינים אני חש בושה גדולה. הפלסטינים לא צדיקים, יש ביניהם אלו המבקשים להשמיד את ישראל, אבל את אותו הדבר ניתן לומר על מדינות ערביות אחרות, כמו מצרים וירדן, אשר חתמו על הסכמי שלום עם ישראל, הסכמים היציבים עד עצם היום הזה. גם בקרב הפלסטינים יש ארגונים שונים, כגון הפת"ח שרצה להשמיד את ישראל אך מאז הכיר בלגיטימיות קיומה של ישראל, ניהל עם ממשלתה משא ומתן וחתם על הסכמי אוסלו, ועדיין, ישראל אכזבה את פת"ח. בתמיכתה של ישראל, החמאס החל לפעול כאופוזיציה לפת"ח, מה שחזר כבומרנג מאז מכיוון שהיום החמאס פועל נגד ישראל.

ברצוני להזכיר כי חמאס הוא האחראי למותו של אריק הבן שלי, ואף על פי כן, במהלך השנים שוחחתי פעמים רבות עם מנהיגי חמאס. אני מאמין שאנו חייבים לדבר אפילו עם אויבנו הגרועים ביותר אם הדבר אומר שנפתור את הבעיה. ניתן בהחלט למצוא בקרב החמאס מנהיגים אחראים אשר מעוניינים בשלום עם ישראל.

אין לי ספק כי ברגע שהישראלים והפלסטינים יסכימו על הסכם שלום שיהיה הוגן לשני הצדדים, רוב הציבור הפלסטיני יתמוך בהסכם, ויפעלו נגד מתנגדי השלום.

הייתי קרוב מאוד לרבין, ערפאת, פרס, ברק, ביילין ומנהיגים רבים אחרים. ערכתי מאות פגישות עם אישים פוליטיים מרכזיים בארץ, בפלסטין, בארה"ב ובאירופה, ולמדתי מקרוב כי גם כאשר המנהיגים מדברים ומתכוונים לעשות שלום, הם נמנעים מלעבור את שלב הדיבורים לשלב המעשים בשל דעת הקהל.

לצערי הרב, נכון להיום בישראל אין מנהיג אשר מוכן לנקוט את הצעדים הנדרשים כדי להגיע לשלום.

לפני שאני נכנס לסוגיית מהם הצעדים הנדרשים לשלום, ברצוני להדגיש כי כיהודי ציוני שומר מצוות אני מאמין שארץ ישראל כולה הובטחה על ידי אלוהים לעם ישראל לכל הדורות הבאים. הפסוק "וַיֵּרָא יְהוָה, אֶל-אַבְרָם, וַיֹּאמֶר, לְזַרְעֲךָ אֶתֵּן אֶת-הָאָרֶץ הַזֹּאת; וַיִּבֶן שָׁם מִזְבֵּחַ, לַיהוָה הַנִּרְאֶה אֵלָיו". (בראשית פרק יב, פסוק ז), בשבילי הינו ציון דרך דתית התואם את אידיאל ארץ ישראל השלמה, ולמרות זאת עלינו לזכור שני דברים חשובים:

א.הבטחתו של ה' לאברהם מותנית במחויבותו של העם כלפי ה'. לפני מותו משה מזכיר - שלוש פעמים - את התנאים לקבלת ארץ ישראל: "וְעַתָּה יִשְׂרָאֵל, שְׁמַע אֶל-הַחֻקִּים וְאֶל-הַמִּשְׁפָּטִים, אֲשֶׁר אָנֹכִי מְלַמֵּד אֶתְכֶם, לַעֲשׂוֹת--לְמַעַן תִּחְיוּ, וּבָאתֶם וִירִשְׁתֶּם אֶת-הָאָרֶץ, אֲשֶׁר יְהוָה אֱלֹהֵי אֲבֹתֵיכֶם, נֹתֵן לָכֶם" (דברים פרק ד' פסוק א), "כָּל-הַמִּצְוָה, אֲשֶׁר אָנֹכִי מְצַוְּךָ הַיּוֹם--תִּשְׁמְרוּן לַעֲשׂוֹת:  לְמַעַן תִּחְיוּן וּרְבִיתֶם, וּבָאתֶם וִירִשְׁתֶּם אֶת-הָאָרֶץ, אֲשֶׁר-נִשְׁבַּע יְהוָה, לַאֲבֹתֵיכֶם" (דברים פרק ח', פסוק א), "וּשְׁמַרְתֶּם, אֶת-כָּל-הַמִּצְוָה, אֲשֶׁר אָנֹכִי מְצַוְּךָ, הַיּוֹם--לְמַעַן תֶּחֶזְקוּ, וּבָאתֶם וִירִשְׁתֶּם אֶת-הָאָרֶץ, אֲשֶׁר אַתֶּם עֹבְרִים שָׁמָּה, לְרִשְׁתָּהּ" (דברים פרק יא', פסוק ח). משמע, עם ישראל לא מקבלים בעלות על הקרקע באופן אוטומטי , אלא רק אם הם חיים על פי המצוות שניתנו להם. כאשר אני רואה כיצד אנו נוהגים בפלסטינים (וגם כלפי עצמנו) אני מרגיש כי זה הולך נגד רוח האל, ואני מתמלא בושה.

ב.אני מאמין כי בכדי לקיים את הבטחת "ארץ ישראל השלמה", ישראל מנציחה את העוולות הנעשות כלפי הפלסטינים ובכך לדעתי אנו חוטאים כלפי האל. על מנת לחזור ולפעול על פי ציוויו של ה', עלינו לסיים את הכיבוש.

לכן , אין ברירה אחרת אלא לחתום על הסכם שלום עם הפלסטינים גם במחיר הכבד של פשרות טריטוריאליות.

מה צריך מנהיג ישראלי שעיקר דאגתו עוסקת בשמירה על קיומה ובטחונה של מדינת ישראל, מדינת היהודים היחידה בעולם, לעשות היום?

להסכים לפשרות טריטוריאליות עם הפלסטינים, לתמוך בכינונה של מדינה פלסטינית, לא רק להלכה (אחרי הכרת האו"ם בנובמבר 29, 2012), אלא גם הלכה למעשה, להגיע לפשרה בנוגע למזרח ירושלים, ולפצות את הפליטים הפלסטיניים.

אני מאמין שדרך עבודתו של מכון אריק, נוכל לעזור ולשנות את דעת הקהל בשני הצדדים ובכך להביא לחיזוק מחנה השלום ולסייע למנהיגינו להפוך את ההצהרות למעשים אשר ישימו קץ לסכסוך הישראלי-פלסטיני.

תגובה
ההחלטה אם להוסיף את התגובה שלך לאתר היא בידי מנהלי האתר.
אי-מייל שם
תגובה
אני מסכים לתנאי השימוש
מסיבות בטיחות האתר, נא למלא בשדה הבא את האותיות שמופיעות בתמונה.
CAPTCHA Image


אם התמונה לא ברורה, לחץ כאן כדי להחליפה
0 תגובות