דף הבית אודותינו מאמרים המילה שלך גלריית תמונות גלריית וידאו וויקיפיס תרומה
פעילות מורה נבוכים

קיפאון במשא והמתן: מנקודת המבט הפלסטינית

מאת אלחנן מילר  23.12.2013

אין ספק כי יש יותר מאדם אחד שתוהה בסתר אם ניסיונו האחרון של מזכיר המדינה, ג'ון קרי, לטובת התנעת המשא ומתן לשלום בין ישראל והפלסטינים יסייע במציאת הדרך החוצה מתוך המבוי הסתום הנוכחי. קרי עצמו אופטימי לגבי סיכוייו לעשות זאת: "הקיפאון של היום לא יישאר מחר... בסכסוך הזה, העובדה הפשוטה היא שמחר לא חייב להיראות כמו היום"1. כולנו מודעים לשינויים הנוכחיים שמתרחשים בצד הישראלי לאחר הבחירות האחרונות, אך האם ההנהגה הפלסטינית הביעה איזושהי עמדה בנושא?

מרואן ברגותי, אסיר הפת"ח הבכיר ביותר בכלא הישראלי, העניק ראיון נדיר לרשת סקיי ניוז בשפה הערבית באמצעות עורך דינו. הראיון נערך בעקבות אחד מביקוריו של מזכיר המדינה, אשר מונה על ידי הנשיא אובמה במטרה לחדש את המשא ומתן לשלום בין ישראל והפלסטינים.

ברגותי קרא להנהגה הפלסטינית לסרב לחידוש שיחות השלום עם ממשלת ישראל, אותה הוא מכנה "ממשלה של כיבוש, התנחלויות וקיצוניות". לדברי ברגותי, סבב השיחות החדש לא יניב תוצאות שונות משל כל שאר השיחות שנכשלו בעבר. ברגותי טען כי ארה"ב "לא הציגה כל סוג של רצינות בסיום הסכסוך" ולצד ישראל היא מחזיקה "את האשמה על 20 שנה של משא ומתן כושל".

הרשות הפלסטינית עומדת בפני לחץ ציבורי גובר לפעול, אך יחד עם זאת הפעולה הנדרשת איננה חזרה לשולחן המשא ומתן אלא הגדלת צעדי הענישה כנגד ישראל במטרה לזכות בהישגים מדיניים. דבריו של ברגותי - שקראו לחידוש הסנקציות הכלכליות, הפוליטיות והביטחוניות נגד ישראל וכמו כן לנסות שוב לקבלת מעמד של מדינה חברה באו"ם – מביעים אכזבה עמוקה בקרב הפלסטינים משנים של משא ומתן עם ישראל, שהניבו מעט מאוד תוצאות, וחוסר אמון מוחלט בקרב הציבור הפלסטיני כלפי ארה"ב תחת הנהגתו של הנשיא אובמה.

סוגיית תנאי כליאתם של האסירים הפלסטיניים בבתי הכלא בישראל עומדת בראש סדר העדיפות הפלסטינית בימים אלה. עם זאת, האפשרות המועדפת לטובת השגת שחרורם היא פנייה לבתי דין בינלאומיים ולא משא ומתן ישיר עם ישראל. מזכ"ל הנשיאות הפלסטינית, טייב עבד אלרחים, ששוחח עם משפחות האסירים אמר כי חידוש המשא ומתן עם ישראל לא יתקיים עד לשחרור אסירים על ידי ישראל, ובעיקר אסירים שנכלאו לפניה חתימה על הסכמי אוסלו, כמו גם אסירים חולים, נשים וילדים.

"העולם חייב להתעמת ולבודד את מי שמשתמש באמצעים כאלה", אמר עבד אלרחים בכל הקשור לישראל, והוסיף כי ישראל צריכה לשחרר אסירים ללא קשר לחידוש המשא ומתן. "יש דיון בנוגע לצעדים בוני אמון, ביניהם שחרור אסירים, שאנו מקדמים בברכה, אך ללא הכתבות של תנאים או מחיר".

לכן, על פי עבד אלרחים, משא ומתן עם ישראל הוא אפשרי - אך הוא איננו חובה – לטובת השגת המטרה העליונה של שחרור 4,800 האסירים הפלסטינים הכלואים בבתי הכלא בישראל.

בהעדר משא ומתן, הרשות הפלסטינית, בהנהגתו של אבו מאזן, פועלת בשני מסלולים מקבילים. הראשון, עידוד ההתנגדות העממית (Muqāwama al-Shaʿbiyya), בניגוד להתנגדות המזוינת (Muqāwama -al-Musallah) אשר נתמכת על ידי חמאס. התנגדות זו דומה במהותה לפעילות המאורגנת שבתקופת האינתיפאדה הראשונה (1987-1993), הכוללת עצרות המוניות במחסומי צה"ל, שביתות רעבים, הקמת מאחזים הפגנתיים כמו "באב אל שמס" במובלעת E -1  2או מאחז בית איכסא, החרמת מוצרים ישראליים, יידוי אבנים ועימותים מוגבלים עם כוחות צה"ל.

המסלול השני הוא מדיני / משפטי. בעוד אבו מאזן הודיע כי הוא יימנע, לעת עתה, מפנייה לבית הדין הפלילי הבינלאומי (ICC), צעדים קלים יותר ננקטו לאחרונה על ידי הנהגת הרשות. אחת מחברי הוועד המרכזי של אש"ף, חנאן עשראווי, מסרה מכתב רשמי לנציבת זכויות האדם באו"ם, נבי פילאי, בו ביקשה להקים ועדת חקירה עצמאית שתחקור את מותם של שני אסירים פלסטינים בבתי כלא ישראליים, מייסרה אבו חמדייה וערפאת ג'ראדאת. עשראווי גם קראה לפילאי "להעניש את ישראל" על "הרשלנות הרפואית המכוונת" שלה.

אם ארה"ב מבקשת לחדש את שיחות המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים (ולשקם את תדמיתה באזור), היא חייבת לנהל קמפיין משמעותי של "מקלות וגזרים" על מנת להתגבר על הלחץ הפוליטי הפנימי הן בצד הפלסטיני והן בצד הישראלי (שלא יידון כאן) בכדי להימנע מסיבוב סרק נוסף של שיחות.

 

=======

1. http://www.jpost.com/Diplomacy-and-Politics/Kerry-We-are-running-out-of-time-possibilities-for-peace-315352

2. http://peacewecan.com/post.php?id=60

 

תגובה
ההחלטה אם להוסיף את התגובה שלך לאתר היא בידי מנהלי האתר.
אי-מייל שם
תגובה
אני מסכים לתנאי השימוש
מסיבות בטיחות האתר, נא למלא בשדה הבא את האותיות שמופיעות בתמונה.
CAPTCHA Image


אם התמונה לא ברורה, לחץ כאן כדי להחליפה
0 תגובות