דף הבית אודותינו מאמרים המילה שלך גלריית תמונות גלריית וידאו וויקיפיס תרומה
פעילות מורה נבוכים

זה לצד זה - שובתי הרעב הפלסטינים – ראשומון

מאת אלחנן מילר  09.12.2013

 

 

 

המושג ראשומון, שנגזר מסרט יפני של הבאי אקירה קורסאווה משנת 1950 ותאר רצח מארבע נקודות מבט שונות, הפך למונח המתייחס לאירוע המוצג בכמה צורות שונות בתכלית, בהתאם לנקודות המבט של המספר.

הכיסוי התקשורתי של שביתת הרעב של ארבעה עצירים פלסטינים ועצרות התמיכה בהם הוא סוג של ראשומון. האירועים שדווחו באמצעי התקשורת הישראלים שונים במובהק מהאירועים המדווחים בתקשורת הפלסטינית והערבית-ישראלית, הגם שמדובר באותו אירוע עצמו.

התקשורת הישראלית כיסתה את הפגנות התמיכה הפלסטיניות בשובתי הרעב סמוך לכלא עופר ב-21 בפברואר מנקודת המבט הבטחונית. האם היערכות כוחות הביטחון הספיקה כדי להתמודד עם האלימות? שאלה המנחה באולפן ערוץ 2 את כתב השטחים, אוהד חמו. חמו השיב שההיערכות היתה "אופטימלית" ואפילו מפקד האוגדה נכח במקום. הראיון החל בדיווח על מצבם של שלושה עיתונאים ישראלים שנפצעו, וההפגנה הפלסטינית תוארה כ"התפרעות."

חמו תיאר את ההפגנה כ"שבאב פלסטינים שהתעמתו עם כוחות הבטחון," ותאר את ההצלחה הפלסטינית להעלות את נושא האסירים השובתים לראש סדר היום ולאחד את השורות הארגוניות בין פתח וחמאס. אתר האינטרנט של הערוץ כלל לא הזכיר את האסירים בשמותיהם, אך ציין כי בעכו הורד דגל ישראל ממגדל השעון בעיר העתיקה, לאות מחאה.

אתר החדשות W alla דווקא כן הזכיר את שמות האסירים השובתים ואת נסיבות מעצרו של סאמר עיסאוי, הסמל של שובתי הרעב, אך בכל זאת התמקד ב"הפגנת האלפים" הפלסטינית, וביידוי האבנים.

"אם העצירים המנהליים יפגעו, כל הגדה תתקומם," זעקה הכותרת באתר החדשות ynet של ידיעות אחרונות. הכתבה של אליאור לוי דיווחה כי האווירה הנפיצה בגדה המערבית מזכירה את זו של לפני שנה בזמן שביתת הרעב של פעיל הג'האד האסלאמי ח'דר עדנאן. לוי ראיין לצורך הכתבה את אביו של עדנאן, שטען כי מעצרו של בנו נוגד את עקרון שמירת חיי האדם של שלוש הדתות המונותאיסטיות.

אתר האינטרנט של ערוץ 7 דווקא כן התמקד בעיסאוי, בכתבה שכותרתה "המחבל שובת הרעב ישתחרר בעוד שבועיים." הכתב חגי הוברמן תאר את עיסאוי כ"מחבל בחזית הדמוקרטית מהכפר עיסאויה שבמזרח ירושלים, בן למשפחת פעילים מוכרים מהחזית העממית." לדבריו, לאחר שחרורו מן הכלא, "חזר עיסאוי למעגל הטרור." 

בניגוד לתקשורת הישראלית, שהתמקדה בחשש כי ההפגנות הפלסטיניות יובילו להתלקחותה של אינתיפאדה שלישית ודיווחה בהרחבה על האלימות בשטח, התמקדה התקשורת בסבלם של האסירים השובתים, ובראשם סאמר עיסאוי שהפך לגיבור תרבות של ממש. את הדיווחים הערבים והפלסטינים אפיינו התמקדות בהפגנות התמיכה בעיסאוי, וסיפורו האישי.

האתר הערבי-ישראלי "ערב 48 " פרסם סרטון וידיאו של יציאתו של עיסאוי מבית המשפט השלום בירושלים ב-22 בפברואר, ואת ההפגנה הפלסטינית מחוץ לכותלי בית המשפט. לדבריהאתר, עיסאוי שבת רעב "בשל ההפרות של הכיבוש הישראלי נגדו." הכתבה הדגישה כי שוטרים שעמדו מחוץ לבית המשפט חסמו את שדה הראייה לעבר עיסאוי.

הפובליציסט המצרי פהמי הוידי תאר במאמר דעה את שביתת הרעב של עיסאוי כ"ארוכה ביותר בהיסטוריה" וכ"דוגמה מזהירה להתעקשות הפלסטינית להגן על כבודם וחרותם." "בשל התעקשותו הפלאית, הפך האיש לסמל לאומי בו מתגאים הצעירים הפלסטינים," כתב הוידי. 

העיתון הלבנוני א-ספיר, המקורב לחזבאללה, כתב כי "הכיבוש משחק בגורלו של האסיר עיסאוי," בעודו מגולל את נסיבות מאסרו מחדש לאחר שחרורו במסגרת עסקת שליט. מאמר מערכת בעיתון האחים המוסלמים הירדני א-סביל האשים את ישראל ב"הוצאתו להורג של עיסאוי" שתואר כ"שהיד חי."

לסיכום, הכיסוי התקשורתי הישראלי והפלסטיני מתאפיינים בחד-צדדיות מופגנת. בעוד התקשורת הישראלית מתעלמת מהרקע לשביתת הרעב הפלסטינית ומדיון עקרוני בסוגיית המעצרים המנהליים של פלסטינים, התקשורת הפלסטינית מתמקדת רק בסיפורו האישי של עיסאוי וממעטת לעסוק בהשלכות הרחבות יותר של שביתת הרעב, ומהגלישה ההדרגתית לעבר מה שמסתמן כתחילתה של אנתיפאדה שלישית. כך, מקבלים הקוראים משני צידי המפה תמונת מציאות חלקית ביותר.  

 

 

 

תגובה
ההחלטה אם להוסיף את התגובה שלך לאתר היא בידי מנהלי האתר.
אי-מייל שם
תגובה
אני מסכים לתנאי השימוש
מסיבות בטיחות האתר, נא למלא בשדה הבא את האותיות שמופיעות בתמונה.
CAPTCHA Image


אם התמונה לא ברורה, לחץ כאן כדי להחליפה
0 תגובות