דף הבית אודותינו מאמרים המילה שלך גלריית תמונות גלריית וידאו וויקיפיס תרומה
פעילות מורה נבוכים

שחרור אסירים פוליטיים פלסטינאיים

מאת יצחק פרנקנטל   20.11.2013

 

 

 

פלסטינאי לא יכול להילחם נגד הכובש באמצעות טנקים ומטוסים, ולכן הם משתמשים בנשק הכולל אבנים, סכינים, בקבוקי תבערה ירי מנשק קל והתאבדויות.

עלינו לשאול את עצמנו למה נלחם בנו הפלסטינאי ? משנאת ישראל ? משנאת יהודים ? ואולי, משנאת הכובש ?

סביר להניח, כי השנאה כנגד הישראלים/היהודים נובעת מהכיבוש, וכאשר יפסק הכיבוש ותקום מדינה פלסטינאית, לא תהיה מוטיבציה לפעול כנגד הישראלים/היהודים.

האם הקמת מדינה פלסטינאית לצידה של ישראל תמנע בהכרח טרור כנגד ישראלים וכנגד יהודים ? התשובה על כך נתונה בידי "מאזן האימה", כלומר, אם ידע הטרוריסט הפוטנציאלי המעוניין לפעול כנגד ישראלים/יהודים מתוך המדינה הפלסטינאית, הרי שהוא צפוי להירדף ולהיענש הן ע"י הריבון הפלסטינאי והן ע"י הריבון הישראלי.

למה כל כך חשוב לשחרר אסירים פוליטיים פלסטינאים ?

כמיליון איש מקרב האוכלוסייה הפלסטינאית היו בבית סוהר ישראלי בזמן כזה או אחר. כמעט אין בית בפלסטין שלא נעצר מי מבני המשפחה, בשבילם עציר/אסיר אינו אלא לוחם חירות.

יש העושים אבחנה בין אסירים שלפני אוסלו לאסירים לאחר אוסלו, ואכן, נכון הדבר כי לאחר אוסלו ניתן היה לצפות שייפסקו הפיגועים שכן ישראל נכנסה למו"מ מדיני, וא"כ למה להמשיך בטרור ?

אכן, זוהי טענה צודקת בחלקה. אכן, היו מפגעים שפעלו כדי למנוע המשך המו"מ המדיני, ואף פעלו כנגד הרשות הפלסטינאית שניהלה מו"מ עם ישראל.

הבעיה היא, שישראל אינה נקיית כפיים, והמציאות מראה, כי גם לאחר הסכמי אוסלו 1993 עברו כבר 20 שנה ועדיין אין שלום.

המציאות מראה שישראל – כמו הפלסטינאים הפרה את הסכמי אוסלו.

1. התנחלויות פותחו והוכפלו. 2 היו אין סוף הפקעת אדמות פלסטינאיות 3. נבנו כבישים למתנחלים בלבד. 4. התחייבנו לשלבי פעימות, היערכות מחדש, ומאז נתניהו 96 לא יישמנו זאת. 5. סיום תקופת ביניים 99 לפי ההסכם, נתניהו לא יישם זאת. היה צורך בנסיגה, ולא ביצענו. 6. שחרור אסירים התחייבנו ל – 4 קריטריונים וביצענו רק אחד. 7. דובר על שחרור אלפי אסירים בפועל שחררנו מעט. (פרט לעסקת שליט "יתנו-יקבלו" נתנו שליט-קבלו אסירים) 8  . סוכם על מעברים פתוחים, תרקומיה חברון עזה, ביטוניה רמאללה ק. גת, אך לא ביצענו .9. סוכם על נמל ימי –לא ביצענו. 10. סוכם נמל אווירי, נבנה, והושמד. 11. מניעת כספים לפלסטינאים – כספי מיסים שלהם. ישראל אפילו מקבלת דמי ניהול. 12. ענישה קולקטיבית, וביטול אישורי עבודה. 13. הגדלנו שטחים מוניציפאליים של התנחלויות. 14. ביצענו מאות חסימות באמצעות חסמים בדרכי עפר. 15. מעצר והשפלת ההנהגה הפלסטינאית במחסומים. 16. עוד הפרות שאינן מוזכרות.

יטענו הטוענים, כי ישראל הגיבה להפרות הפלסטינאיים, ויתכן והצדק איתם, אך כשבאים לעשות שלום לא באים בידיים של צדק אלא בידיים של נדיבות ופתיחות.

מי שמחפש צדק לא ימצאהו בהליך של שלום. מה שצודק לפלסטינאים לא צודק לישראלים – וההיפך. כל אדם יודע, שאם הוא עושה שלום עם אשתו, ילדיו, משפחתו שכניו או חבריו, הוא חייב להתפשר, חייב לפעול בנדיבות לב, כך גם בעשיית שלום עם הפלסטינאים. האם כך נהגנו ? לא !

הפלסטינאים לא עושים אבחנה לפני/אחרי אוסלו, אותם מעניין להפסיק הכיבוש, אותם מעניין לשחרר אסיריהם בדיוק כפי שמעניין אותנו פולארד ורון ארד. ייתכן – אעז ואומר – כי המשפחתיות המסורתית בצד המוסלמי הרבה יותר משמעותית מאשר בחברה מערבית, ולכן חשוב להם הרבה יותר מאשר לנו שחרור אסיריהם. יזכור כל אחד מאתנו את הדמעות שהיו בעיניו עת שוחרר גלעד שליט, ויכפיל זאת כמה וכמה מונים – זאת תגובת הפלסטינאים לשחרור אסיריהם.

שחרור אסירים פלסטינאים אינו "סוכריה" לפלסטינאים אלא צעד הכרחי באם המטרה להגיע לשלום. ולבסוף, בנימה אישית אוסיף ואומר, כי אם רוצח בני שרצחו לאחר אוסלו, ישוחרר, אנסה לפעול ביחד עימו כדי להסביר לציבור שהרוצח אינו רוצח אלא לוחם שנלחם לשחרור עמו מהכובש.

ייתכן ואני טועה, אך אני מוכן לכבוש רגשותיי העזים כנגד הרוצח/הלוחם, ולו כדי לנסות להגיע לשלום.

 

 

 

תגובה
ההחלטה אם להוסיף את התגובה שלך לאתר היא בידי מנהלי האתר.
אי-מייל שם
תגובה
אני מסכים לתנאי השימוש
מסיבות בטיחות האתר, נא למלא בשדה הבא את האותיות שמופיעות בתמונה.
CAPTCHA Image


אם התמונה לא ברורה, לחץ כאן כדי להחליפה
0 תגובות