דף הבית אודותינו מאמרים המילה שלך גלריית תמונות גלריית וידאו וויקיפיס תרומה
פעילות מורה נבוכים

פעילות

במהלך השנים האחרונות מכון אריק התמקד במתן מענה לשאלה מדוע, לאחר כל כך הרבה שנים, עדיין אין שלום? מכון אריק שם לו כמטרה להבין מדוע הציבור הישראלי נמצא בהכחשה בנוגע לתוצאות הכיבוש – סיכון זהותה של המדינה כיהודית, המחיר שכולנו משלמים על המשכו של הססטוס קוו, השחיתות המוסרית, אלימות דו צדדית ואי יציבות כלכלית.

לאחר פגישות רבות וסיעורי מוחין עם מומחים מתחומים שונים כגון: חינוך, פוליטיקה ופסיכולוגיה חברתית, הושגה ההבנה כי הזהות הישראלית מושתתת על הסכסוך. במילים אחרות, האתוס הישראלי משמר את האמונה כי הפלסטינים רוצים רק להרוג ולהרוס, שהישראלים הם הקורבנות ושהשלום נמנע מאיתנו אך ורק בגלל הצד שני.

בעקבות הבנה זו, מכון אריק בנה אסטרטגיה אשר מסתמכת על פסיכולוגיה הפוכה – הקונפליקט מוצג כמשהו חיובי, משהו שהציבור הישראלי הרוויח וממשיך להרוויח ממנו. האסטרטגיה מראה לציבור כי הם מכורים לסכסוך ולכן לא מסוגלים לחשוב מחוץ לקופסא על פתרונות כלשהם שיביאו שלום. האסטרטגיה מצליחה לפרק, בצורה מאוד מוצלחת, דעות קדומות, ותורמת ליצירת שיח קונקרטי ולא אמוציונאלי.

האסטרטגיה נבחנה באמצעות מחקר מדעי אשר נערך על ידי אוניברסיטת ת"א והמרכז הבינתחומי הרצליה. על המחקר ניתן ללמוד עוד ע"י לחיצה כאן. בנוסף למחקר, מכון אריק יצרדף פייסבוק שמטרתו לבדוק את השפעת האסטרטגיה על הציבור הישראלי. הדף לא משויך עם המכון ולא מזהה עצמו עם ארגוני ימין או שמאל – מכיוון שגם הימנים וגם השמאלנים מגדירים עצמם על פי הסכסוך, ניתן להודות לשניהם על תרומתם לסכסוך. הדף הצליח מאוד ולאחר מספר מועט של חודשים הצליח לצבור יותר מ- 17,000 לייקים, וחשוב אף יותר, הדף הפך למקום בו מתקיימים דיונים על חשיבות הסכסוך בחייהם של הגולשים, ערבים ויהודים, אשר עוקבים אחר הדף.

===

בימים אלו מכון אריק עובד על פיתוח אסטרטגיה דומה המותאמת במיוחד לקהל הפלסטיני. אנו גם פועלים על הכנת פרויקט ענק הפועל כולו בהתאם לאסטרטגיה - פרויקט מגה שלום אשר יכלול מדיה, חינוך ובניית תנועה עממית. מאמץ משולב חסר תקדים במדינה ואולי בעולם כולו, שמטרתו לשנות את דעת קהל. הפרויקט יקדם את חידוש התקווה לשלום וחידוש תהליך השלום.

על מנהל המכון, מר יצחק פרנקנטל:

לאחר אובדן בנו, אריק, בשנת 1994, יצא יצחק פרנקנטל למשימה להתמודד עם העובדה שהציבור הישראלי נמצא בהכחשה כלפי האירועים המחרידים להם גורם הכיבוש הישראלי. מכון אריק הוקם במטרה להציג את אותה אמת מחרידה בפני הציבור הישראלי, להראות את הנרטיב הפלסטיני לישראלים ואת הנרטיב הישראלי לפלסטינים ולשבור את החסמים הפסיכולוגיים שקיימים אצל שני הצדדים ומונעים מהם להגיע לשלום המיוחל. 

במהלך 19 השנים שחלפו, יצחק פרנקנטל ניהל בהצלחה פרויקטים רבים. בשנת 2001 הוא הריץ מיצג של 900 ארונות קבורה אשר הוצגו בכיכר שממול למוזיאון ת"א. כל ארון ייצג קורבן מהצג הישראלי או הפלסטיני. בשנת 2002 המיצג עבר לכיכר האו"ם שבניו-יורק. 

 

יצחק פרנקנטל הינו איש סוד קרוב של פוליטיקאים ומשפיעי דעת קהל רבים בישראל ובפלסטין. הוא ליווה את רוה"מ רבין כאשר האחרון קיבל את פרס נובל לשלום, שם הוא פגש לראשונה את הנשיא עראפאת. לאחר פגישה זו השניים פיתחו מערכת יחסים קרובה ויצחק פרנקנטל אף ראיין את הנשיא עראפאת בראמאללה.

 

יצחק נאם בפני קהלים ישראלים ופלסטינאים בנושא השלום, הצורך בו וכיצד ניתן להשיגו.

 

מר פרנקנטל קידם מפגשים בין יהודים וערבים וארגן הפגנות לאורך כל ישראל.

 

מר פרנקנטל הופיע פעמים רבות במדיה הישראלית והבינלאומית בכדי להביע את דעותיו בנושא השלום – למה, למרות הפחד וחוסר האמון שקיים בין שני הצדדים, חייבים להשיג שלום.