דף הבית אודותינו מאמרים המילה שלך גלריית תמונות גלריית וידאו וויקיפיס תרומה
פעילות מורה נבוכים

אודותינו

אתר PEACEWECAN הוקם במטרה להעביר מידע לאלו התומכים בפיוס, סובלנות ושלום במזרח התיכון, ובמטרה לנסות ולגייס את הציבור לפעול למען השלום.

האתר מנוהל על ידי מכון אריק לפיוס, סובלנות ושלום.

מכון זה הוקם על ידי יצחק פרנקנטל לזכר בנו הבכור אריק, שנפלו בקרב עם החמאס ב -7 ביולי 1994. אנו מאמינים שעל מנת לשמר את זהותה של מדינת ישראל כציונית ויהודית (שני ערכי הליבה של זהותנו) אנו חייבים לשים קץ לכיבוש על האוכלוסיה והשטחים הפלסטינים.

לקבלת מידע נוסף לחץ כאן על מנת לקרוא את החזון שלי.

אנשיםרבים וטובים פועלים למען השלום בין ישראל ופלסטין כבר עשורים רבים ומיליוני דולרים הושקעו בשלום החמקמק שמסרב להגיע. הסיבה לכך היא שהארגונים מטפלים בהיבט ההומניטרי של הבעיה. כמובן שעבודה זו חשובה ביותר, אך אין היא מטפלת במקור הבעיה שהוא החסמים הפסיכולוגיים של הציבור, הן הישראלי והן הפלסטיני.

דעת הקהל בישראל ובפלסטין מונעת על ידי פחד, בורות וחוסר אמון של הצדדים אחד כלפי השני, אשר מונעים משני הצדדים מלממש את ההזדמנויות הנמצאות כה קרוב אלינו.

עלינו להתמודד עם מתנגדי השלום - להשמיע את טענותיהם, לפרט מה הם, ולהציג את נקודת מבטינו. אנו, במכון אריק ננסה להתמודד עם בעיות כאלו באופן לא שגרתי, על ידי חשיבה "מחוץ לקופסה". אנו מקווים לאתגר פרדיגמות קיימות וליצור מציאות בה החסמים הפסכולוגיים של שני הצדדים ישברו וניתן יהיה להגיע לשולחן המשא ומתן ללא דעות קדומות כלפי השני וסוף סוף לחתום על הסכם קבע ארוך טווח.

באתר PEACEWECAN, צוות מכון אריק, ינסה להראות לעולם כיצד ניתן להשיג שלום בין הישראלים לפלסטינים, וכיצד אתם, המבקרים שלנו, יכולים לסייע למטרה זו.

תודה שביקרתם באתר שלנו. אנו מקווים שתישארו בקשר.

מכון אריק אחראי לכל החומרים המופיעים באתר זה.

=======

חברי הצוות:

דר' ערן הלפרין

דר' ערן הלפרין קיבל את הדוקטורט שלו במדעי המדינה מאוניברסיטת חיפה, וכיום הוא מרצה בכיר לפסיכולוגיה במרכז הבינתחומי הרצליה.

 

מחקרו בא לבחון היבטים של קונפליקטים בין קבוצות שונות על-ידי שימוש בתיאוריות ושיטות פסיכולוגיות ופוליטיות. באופן ספציפי יותר, המחקר בא להרחיב את הבנת השורשים הפסיכולוגיים של כמה מההשלכות הפוליטיות ההרסניות ביותר בנוגע  ליחסים בין קבוצות - למשל, חוסר סובלנות, הדרה, אלימות וסכסוך. רוב לימודיו התרכזו בתפקידם של רגשות וויסות רגשות בקביעת דעת הקהל בנוגע לשלום ושוויון, מצד אחד, ומלחמה ואפליה, מצד השני. הוא מאמין בתהליכים "מלמטה למעלה", כמו גם בכוחו של העם ליצור שינוי חברתי. לפיכך, כל עבודתו מתמקדת בנקודת מבטה של החברה ושואפת לגלות דרכים שיתחילו שינוי חברתי למען דמוקרטיה ושלום. המקרה הייחודי של החברה הישראלית בכלל, והסכסוך הישראלי-פלסטיני בפרט, מניע את עבודתו ומעורר את חשיבתו, ומכאן, שרוב מחקריו מתנהלים בהקשר של "המעבדה הטבעית" הזו.

ד"ר ערן הלפרין, יחד עם פרופ' דניאל בר טל, ערך את המחקר המדעי בנוגע להשפעת האסטרטגיה על שבירת החסמים הפסיכולוגיים. לצד חברים אחרים בצוות, דר' ערן הלפרין עובד כרגע על יישום האסטרטגיה על הציבור הישראלי כולו.

 

פרופ' דניאל בר טל

דניאל בר טל הוא פרופסור ברנקו וייס לחקר התפתחות הילד וחינוך בבית הספר לחינוך, באוניברסיטת תל אביב. את התואר השני שלו בפסיכולוגיה חברתית עשה באוניברסיטת פיטסבורג, ואת עבודת הדוקטורט שלו השלים בשנת 1974. כיום הוא פרופסור לפסיכולוגיה בבית הספר לחינוך, באוניברסיטת תל אביב. הוא ניהל את מכון המחקר וולטר ליבך למען דו קיום יהודי ערבי בחינוך, באוניברסיטת תל אביב (2002-2005) והיה העורך הראשי של כתב העת הישראלי-פלסטיני (2001-2005). הוא גם שימש כנשיא האגודה הבינלאומית לפסיכולוגיה פוליטית (1999-2000). בשנת 1991, מאמרו "הסכסוך ישראלי הפלסטיני; ניתוח קוגניטיבי" זכה בפרס ליחסים בין-תרבויות ובינלאומיים ע"ש אוטו קליינברג של האגודה לחקר פסיכולוגי של נושאים חברתיים (SPSSI) ובשנת 2002 מאמרו "מדוע פחד מבטל תקווה" זכה במקום השני באותה התחרות. בשנת 2009 מאמרו "הפיוס כבסיס לתרבות של שלום" זכה שוב בפרס האגודה SPSSI. כזוכה במלגת גולסתאן, הוא בילה את השנה 2000-2001 במכון ההולנדי ללימודים מתקדמים במדעי הרוח והחברה (NIAS). בשנת 2006 ספרו, אותו כתב בשיתוף עם יונה טייכמן, "סטריאוטיפים ודעות קדומות בסכסוך", שפורסם בשנת 2005 בהוצאת אוניברסיטת קיימברידג', זכה בפרס אלכסנדר ג'ורג' של האגודה הבינלאומית לפסיכולוגיה פוליטית בקטגוריית הספר הטוב ביותר בפסיכולוגיה פוליטית. בשנת 2006 הוא קיבל גם את פרס מלומד השלום של אגודת לימודי שלום וצדק על מצוינות ועבודה קשה בלימודי סכסוכים ועשיית שלום. בשנת 2011 הוא קיבל את פרס לאסוול של האגודה הבינלאומית לפסיכולוגיה פוליטית על "תרומה מדעית מכובדת בתחום הפסיכולוגיה הפוליטית". בשנת 2012 הוא קיבל את פרס נוויט סנפורד של האגודה הבינלאומית לפסיכולוגיה פוליטית על עיסוקו ביישום המעשי של עקרונות הפסיכולוגיה הפוליטית, ויצירת ידע נגיש ושימושי לפועלים למען שינוי חיובי בפוליטיקה.

במהלך השנים הוא הרצה רבות על עבודתו במדינות רבות ושונות, ועבד כפרופסור אורח באוניברסיטה ונדרבילט, נאשוויל; אוניברסיטת ברנדייס, בוסטון; בית הספר ללימודים גבוהים במדעי החברה, פריז; אוניברסיטת מינסטר, גרמניה, אוניברסיטת מרילנד , קולג' פרק, אקדמיה פולני למדעים, וורשה ובאוניברסיטת פלרמו.

פרופ' דניאל בר טל, יחד עם ד"ר ערן הלפרין, ערך את המחקר המדעי בנוגע להשפעת האסטרטגיה על שבירת החסמים הפסיכולוגיים. לצד שאר חברי צוות, פרופ 'דניאל בר טל עובד כרגע על יישום האסטרטגיה על הציבור הישראלי כולו.

 

משה הלברטל

פרופסור למחשבת ישראל ופילוסופיה, אוניברסיטת עברית

 

משה הלברטל הוא פרופסור למחשבה ופילוסופיה יהודים באוניברסיטה העברית ועמית במכון שלום הרטמן. הוא כיהן גם כפרופסור אורח בבית הספר למשפטים באוניברסיטת הרווארד ובבית הספר למשפטים באוניברסיטת פנסילבניה.

בשנת 2002 התמנה לפרופ' בבית הספר למשפטים באוניברסיטת ניו יורק. הוא מחברם של מספר ספרים, כולל "עבודה זרה" (בשיתוף עם אבישי מרגלית), "אנשי הספר", "משמעות ורשות", ו"גילוי: הסוד וגבולותיו במסורת יהודית של ימי הביניים". 

פרופ' הלברטל הינו חתן פרס ברונו של קרן רוטשילד, ופרס גורן גולדשטיין עבור הספר החשוב ביותר למחשבה יהודית בשנים 1997-2000. פרופ 'הלברטל קיבל את הדוקטורט שלו מהאוניברסיטה העברית בשנת 1989.

משה הלברטל השתתף בסעורי מוחות רבים אשר הוקדשו לפיצוח זהותו של הציבור הישראלי, ומאוחר יותר ליצירת אסטרטגיה לשבירת החסמים הפסיכולוגיים. מר הלברטל עובד כרגע על יישום האסטרטגיה על הציבור הישראלי כולו.

 

יאיר דור זיידרמן

 

יאיר דור זיידמן הוא דוקטורנט למדעי המוח באוניברסיטת בר אילן. הוא קיבל M.Sc בהצטיינות מאוניברסיטת בר אילן במדעי המוח ותואר ראשון בהצטיינות מאוניברסיטת בן גוריון במדעים קוגנטיביים.

כיום הוא עוזר מחקר במכון לחקר המוח ע"ש גונדה באוניברסיטת בר אילן.

 

אסף זיידרמן

 

אסף זיידרמן הינו דוקטורנט בבית הספר לפילוסופיה באוניברסיטת תל אביב. הוא סיים את התואר הראשון והשני שלו בפילוסופיה באוניברסיטת תל אביב. יאיר זכה במלגה של תכנית קרן פוזן בשנת 2012 ו 2013, בפרס קרן אולגה וויליאם לקריץ לשנת 2012 ו 2013 והיה הזוכה במשך שלוש שנים במלגת הנשיא לדוקטורנטים באוניברסיטת תל אביב לשנים 2011 - 2013.

לאחרונה הוא התקבל כחבר באחוות פוקס הבינלאומית באוניברסיטת ייל.

 

נביל סוויטי

 

נביל איבד את אחותו הבכורה, סיהאם, בשנת 1994 לאחר שחיילים ישראליים פתחו באש על השוק של רמאללה. הוא הבין שנקמה על מותה היתה מובילה לשפיכות דמים נוספת והיתה ממשיכה את מעגל אלימות. מאז נביל פועל לפיוס, סובלנות ושלום בין ישראל לפלסטינים.

 

חננאל פרנקנטל

 

חננאל פרנקנטל מחזיק בתואר L.L.B. מהקריה האקדמית אונו, והתחיל את התואר השני שלו במנהל עסקים. כיום הוא מועסק בחברה המספקת פתרונות הנדסיים.

 

אופיר שאומן

 

אופיר שאומן הינו יזם בתחום הנדל"ן, מסחר ותקשורת בישראל, בארה"ב ובאירופה. לאופיר שנים של ניסיון בפיתוח עסקי, אסטרטגיה שיווקית וסחר בינלאומי. הוא סיים את לימודיו באוניברסיטת בר אילן ומחזיק בתואר בביולוגיה ובכלכלה.

 

מנהלים

יצחק פרנקנטל

מנכ"ל

 

יצחק פרנקנטל היה איש עסקים עד אותו יום גורלי בחודש יולי 1994 כאשר בנו, אריק, אז חייל בצבא הישראלי, נחטף ונרצח על ידי חמאס. בעקבות מותו של בנו, פרנקנטל ויתר על עסקיו השונים וקיבל החלטה משנה חיים: למקד את כל מאמציו בארגון פעילויות ציבוריות שדוגלות בפיוס, סובלנות ושלום בין ישראלים לפלסטינים.

לשם כך, הוא הקים וניהל את חוג ההורים - פורום משפחות, ארגון מורכב מלמעלה מ -500 משפחות שכולות ישראליות ופלסטיניות. בשנת 2004 הקים את מכון אריק ומאז הוא עומד בראשו.מכון אריק פועל למען התגברות על הפחד, השנאה, האיבה והרצון לנקמה אשר מרגישים שני הצדדים. באמצעות התוכניות השונות, המכון מביא את הנרטיב הפלסטיני לתוך השיח הישראלי וההיפך. פעילות המכון גם הגבירו את המודעות הישראלית והבינלאומיות בנוגע לכיבוש והשפעתו הטרגית על החברה. בד בבד, המכון מקדם מודעות בקרב הציבור הפלסטיני בנוגע להבטחות הפסיכולוגיות, הביטחוניות והפוליטיות שהציבור הישראלי זקוק. 

 

קאמל חוסייני

מנהל פיתוח ופיקוח התכנית בצד הפלסטיני

 

קאמל חוסייני הוא המייסד והמנכ"ל של חברת Tam Ellam, אשר הוקמה בשנת 2000 כחברת התקשורת ויחסי הציבור בפלסטין. קאמל הקים גם את הפורום הכלכלי הפלסטיני בשנת 2001. לפני כן, הוא עבד עם ארתור אנדרסן כיועץ כלכלי / פיננסי במשך שלוש שנים והיה גם היועץ העסקי של רשות בית לחם לפרויקט 2000. חוסייני הוא חבר בחבר הנאמנים של ארגון "שותפים להתחלה חדשה", סניף פלסטין, יוזמה שהוקמה על ידי הממשל האמריקאי לאחר נאום קהיר של הנשיא אובמה. לקאמל תואר ראשון ביחסים בינלאומיים ותואר שני במנהל עסקים בינלאומי.

מר חוסייני הוא מנהל הפרויקט בצד הפלסטיני. מר חוסייני וצוותו עובדים כרגע על מחקר מדעי וגיבוש אסטרטגי בצד הפלסטיני. בעתיד מר חוסייני יהיה אחראי על יישום האסטרטגיה על הציבור הפלסטיני.

===== 

למכון אריק דירקטוריון הכולל חמישה חברים, ישראליים ופלסטינים. הדירקטוריון מתכנס בעת הצורך על מנת להנחות את מנהל המכון בנוגע למה שצריך לעשות בזמן שמנהל מתכן ומבצע את הוראותיהם.

למכון גם ועדת ביקורת אשר, באמצעות חבריה, נביל סוויטי ואופיר שאומן, מבטיחה את יושרה של מערכת הניהול.

=====

תודה על התעניינותך ותמיכתך ב"שלום אנחנו יכולים". הצוות שלנו עובד קשה ומנסה לספק לך את החומרים המקוריים הטובים ביותר באתר. מטרתנו היא לגשר דרך חדשה למען השלום בעזרת אסטרטגיה חדשה ומקורית. יהיה ניתן לשבור את החסמים הפסיכולוגיים בחברה הישראלית והפלסטינית רק אם תיהיה מודעות להשפעתם על הסכסוך.

 

אם ברצונך להעניק תרומה ל"שלום אנחנו יכולים", ניתן לעשות כן דרך העברה בנקאית לחשבון המכון:

שם בנק: בנק הפועלים

מס' בנק: 12

סניף: בית אסיה

מס' סניף: 567

מס' חשבון: 219,682

שם חשבון: מכון אריק לפיוס, סובלנות ושלום

קוד סוויפט: POALILIT

ניתן גם לתרום באמצעות כרטיס האשראי על ידי לחיצה על הכפתור "תרום" לעיל.

 

אנו מעריכים את התמיכה והאמון שלך ומקווים לעמוד בציפיות שלך.

 

תודה לך,

צוות "שלום אנחנו יכולים".

====